In PRZED & PLANY

PRZED & PLANY | Jadalnia

jadalnia stan i wizja po zakupie moodboard stary dom

Po salonie, kolej na drugie z pomieszczeń, składających się na strefę dzienną w moim starym domu. Będzie to jadalnia. W tym poście omówię bardziej szczegółowo zakres przeprowadzonych prac remontowych oraz plany na jej urządzenie.

_____

Jadalnia przed

Przechodząc przez dwuskrzydłowe drzwi z salonu trafia się do jadalni. Piękny dębowy parkiet ułożony w jodełkę płynnie przechodzi do kolejnego pomieszczenia bez żadnych łączeń, czy progów.
stary dom jadalnia drzwi dwuskrzydłowe stary parkiet dębowy w jodełkęTen pokój w momencie zakupu domu również był pusty, jednak w przeciwieństwie do salonu już nie tak jasny. Powoduje to po trosze usytuowanie względem stron świata, ale również roślinność znajdująca się w ogrodzie i fakt, że znajduje się tu tylko jedno okno.
stary dom jadalnia drzwi dwuskrzydłowe ościeżnicowe okno trójdzielne
Dodatkowe światło wpada również przez drzwi łączące jadalnię z werandą oraz kolejne – z holem.
jadalnia stare drzwi parkiet w jodełkę kaloryfer żeberkowyTu również raził mnie kaloryfer nieumieszczony pod oknem i rury c.o. Konieczne było również dorobienie punktów elektrycznych.

Zakres prac remontowych był podobny jak w salonie, z tym, że zamiast stawiania pieca, w jadalni odkrywaliśmy starą cegłę.

_____

Prace remontowe

Demolka obejmowała tylko zerwanie starych listew przypodłogowych.

Podobnie jak w salonie, najpierw wymieniono instalacje c.o. Stare rury zostały zdemontowane, nowe rury schowano w ścianie, a kaloryfer przeniesiono pod okno.

Potem wymieniona została instalacja elektryczna. Powstało kilka dodatkowych punktów elektrycznych. Rozprowadzono instalację pod kinkiety na ceglanej ścianie i włączniki schodowe, by przy wejściu do jadalni można było również włączać/ wyłączać światło w salonie.

Następnie wzięliśmy się za odkrywanie starej cegły, o czym pisałam obszernie w poście z tutorialem.
prace nad starą cegłą, ściana z cegły jak zrobić
W kolejnym etapie ekipa zdarła stare tynki, położyła nowe tynki i gładź, i zagruntowała ściany.

remont generalny w starym domu remont starego domu wymiana instalacji tynkiWymieniono okna i parapety. Potem przyszedł czas na renowację stolarki drzwiowej. Wszystkie elementy zostały opalone, a skrzydła dodatkowo piaskowane. Następnie szlifowane, podkładowane i malowane. Renowacja drzwi na werandę została zlecona profesjonalnej ekipie, a drzwi dwuskrzydłowe przerobione pod system przesuwny, chowany w ścianie. Konstrukcja została przez nas wykonana samodzielnie z pomocą jednego Pana majstra.

Potem wycyklinowano parkiet, który został następnie pobielony i polakierowany.
remont starego domu tynki cyklinowanie parkietu nowe parapetyNa koniec została już stricte wykończeniówka, którą wykonaliśmy we własnym zakresie. Malowanie, montaż listew przypodłogowych, akrylowanie. Zawiesiliśmy nowe karnisze i haczyki do podwieszenia zasłon.

Elementami, które udało się zachować w jadalni są: łączenie ściany z sufitem na butelkę, stary parkiet i stolarka drzwiowa. Duszę starego domu wspaniale podkreśla też odkryta cegła.

Większość prac została zlecona fachowcom, własnoręcznie, poza wykończeniówką, odnowiliśmy elementy stolarki drzwiowej (poza drzwiami prowadzącymi na werandę) i odkryliśmy starą cegłę.

 _____

Moodboard i plan

Co do rozmieszczenia poszczególnych mebli w jadalni nie miałam od razu finalnej wizji, jak w przypadku salonu. Wchodziły w grę dwie wersje – zarówno co do umiejscowienia najważniejszego mebla, jak i ustawienia stołu. Wybrałam wersję 1.
remont projekt wnętrza jadalnia ustawienie usytuowanie stołu

To właśnie ów najważniejszy mebel – kredens Babci Marianny – był moim MUST HAVE w jadalni. Kolejnym stół. Koniecznie drewniany, prostokątny i długi przynajmniej na 2 metry. Decyzja o odkryciu cegły sprawiła, że jadalnia z automatu nabrała przytulności i charakteru.

Najpierw na zaszczytnym miejscu w jadalni stanął kredens.

Do kompletu był już wyrazisty akcent na ścianie w postaci odkrytej cegły. Zbliżająca się uroczystość rodzinna wykreowała zaś naglącą potrzebę posiadania stołu. Dużego. Praktycznie na już.

I powstał. Jako DIY, z udziałem Pana stolarza. I stanął w jadalni na czas. Choć docelowo przeznaczony jest… na taras 😉 O tym i o procesie jego powstawania możecie przeczytać w poście o stole ze starych desek.

Tak, jak wiedziałam, że stół ma być prostokątny, od początku chciałam też przy nim różnych krzeseł. I trochę z przypadku się one dobierają, ale to również temat na osobnego posta.
elementy wizja jadalnia w starym domu stary przedwojenny kredens odkryta cegła

Do towarzystwa ze stołem na już z holu przywędrowała konsola. Sprawdziła się jako słodki stół i zagrzała miejsca na długie miesiące. Docelowo w jej miejscu stanie bufet.

Potem pojawiło się oświetlenie – to akurat jest docelowe 😉 Lampa nad stołem i do kompletu – dwa kinkiety na ceglanej ścianie.

Można, by więc zaryzykować stwierdzenie, że wygląd jadalni ciągle ewaluuje. Pewne elementy determinują pojawienie się innych. Moja jadalnia za rok z pewnością będzie inaczej wyglądać niż wygląda dziś. Jak już zresztą kiedyś pisałam – dla mnie urządzanie domu to ciągły proces. Dom tworzy nasza codzienność, jego wygląd podlega więc nieustannie mniejszym, bądź większym zmianom.

Z założenia jadalnia miała być miejscem spożywania posiłków i przyjmowania gości. Ponadto przestrzenią na realizację pasji. To tu często wykonuję drobne projekty DIY, pakuję prezenty, czy sporadycznie scrapbookinguję.

Chciałam ją przede wszystkim rozjaśnić, stworzyć komfortową i przytulną strefę jadalnianą z nutką elegancji. A jeśli chodzi o styl, podobnie jak w salonie, zdecydowałam się na zachowanie elementów charakterystycznych dla domu z lat 30., dopełnionych elementami stylu nowojorskiego i loftowego. Postawiłam na offwhite i odcień bielonego dębu, w kontraście do rudości odkrytej cegły i ciemnoorzechowego odcienia kredensu.

Już niedługo zaprezentuję Wam efekt metamorfozy jadalni.

_____

W cyklu PRZED&PLANY mogliście już przeczytać o:

– Górnej łazience – PRZED&PLANY

– Holu wejściowym – PRZED i PLANY&PRZEBUDOWA

– Strefie dziennej – PRZED&PLANY

– Salonie –  PRZED&PLANY

Share Tweet Pin It +1

You may also like

Previous PostPrzyjemne pakowanie prezentów
Next PostDIY | Dekoracje świąteczne w granacie – 5 pomysłów

No Comments

Leave a Reply