In PRZED & PLANY

PRZED | Hol wejściowy

stary dom remont generalny ganek

Mogliście już zobaczyć plany i metamorfozę górnej łazienki. Dziś chcę Was zaprosić do kolejnego pomieszczenia.
Hol wejściowy to pomieszczenie, które poddaliśmy nie tylko generalnemu remontowi, ale i przebudowie. Drugiej w jego historii.

_____

Hol wejściowy przed

Dla lepszego zobrazowania zakresu zmian posłużę się rzutami z góry. W pierwszych planach domu, jakie posiadamy, pochodzących z lat 60. XX w. hol wejściowy figuruje jako sień. Miała ona kształt trapezu i powierzchnię ok. 2,95 m2. W takiej formie pełniła wyłącznie funkcję pomieszczenia przejściowego, zatrzymywała zimne powietrze i eliminowała przeciągi. Do sieni wchodziło się przez dwuskrzydłowe drzwi, otwierane na zewnątrz, a następnie przez kolejne dwuskrzydłowe drzwi w głąb domu.

stary dom remont generalny ganek

Sień – pierwotny plan domu
W latach 70. sień zupełnie przebudowano, powiększając ją znacząco. Głównym powodem tej decyzji była potrzeba połączenia klasyczną klatką schodową domu z piwnicą. Wcześniej do piwnicy schodziło się przez właz w podłodze, usytuowany pod schodami na piętro, co było niewygodne.
stary dom remont generalny ganek
Przebudowana sień – lata 70. XX w.
Po przebudowie na sień przeznaczono znacznie większą powierzchnię – 9,40 m2 i nadano jej kształt kwadratu. Znalazło się tu nie tylko zejście do piwnicy, ale również miejsce na 3-drzwiową szafę i pojemną szafkę, wbudowaną w ścianę nad schodami do piwnicy. Drzwi wejściowe przeniesiono na boczną ścianę, naprzeciwko umieszczając drzwi na taras, który przy okazji przebudowy również powiększono. Sień doświetlono dwoma oknami, a także luksferami (szklanymi pustakami). Powiększony przedsionek zyskał na funkcjonalności – znalazło się tu bowiem i miejsce do przechowywania, i usytuowano zejście do piwnicy (wygoda i zapobieganie wychładzaniu wnętrza domu).

_____

Stan nabyty

Jak na ówczesne czasy przedsionek pełnił też z pewnością rolę reprezentacyjną – z płytkami podłogowymi ułożonymi we wzór, boazerią na ścianach, luksferami, które były hitem architektonicznym w tamtych latach. Po blisko pięćdziesięciu latach domagał się jednak generalnego remontu i było to pierwsze z pomieszczeń w starym domu, do którego chciałam wrzucić granat 😉 Jedyne, co mnie tu urzekło to podłoga i drewniane dwuskrzydłowe drzwi, niestety pokryte farbą w niezbyt atrakcyjnym kolorze. Zresztą z farbą przyjdzie się nam jeszcze spotkać przy okazji renowacji starych schodów.

stary dom remont generalny ganek

_____

Wielka demolka – faza 1

Demolka i metamorfoza przedsionka były podzielone na dwa, rozciągnięte w czasie etapy z uwagi na to, że obejmowały nie tylko generalny remont, ale przede wszystkim przebudowę, co opiszę w osobnym poście.
W pierwszej fazie remontu tego pomieszczenia pozbyliśmy się starej szafy i szafki. Zdemontowaliśmy także kinkiet i boazerię oraz stare drzwi do piwnicy. Kolejne prace zleciliśmy fachowcom. Skuto obniżenie sufitu przy drzwiach do piwnicy i na taras. Te drugie drzwi tymczasowo zostały zasłonięte k-g. Również ścianka, za którą znajdują się schody do piwnicy została obłożona k-g. Wymieniono instalację elektryczną, rozprowadzając oświetlenie sufitowe z zastosowaniem m.in. włączników schodowych. Chciałam, żeby nie było konieczności wracania się do wejścia, żeby zgasić światło w przedsionku, tylko, żeby można było to zrobić przechodząc w głąb domu. Doprowadzono także instalację c.o. – wcześniej sień nie była ogrzewana.

stary dom remont generalny ganekZ drugą fazą demolki musieliśmy się wstrzymać do momentu uzyskania stosownego pozwolenia, co opisze w kolejnym poście z tej serii. Ale zanim, dajcie znać co sądzicie o remontach na taką skalę?

Share Tweet Pin It +1

You may also like

podsumowanie roku 2020 na blogu, najpopularniejsze posty, co czytaliście w 2020, ulubione, najchętniej czytane

Top 7 postów 2020 roku

Posted on 04/01/2021

stary dom, przedwojenny dom, stary dom czy warto remontować, stary dom czy nowy, kupić stary dom czy budować nowy, stary dom czy warto

Czy warto remontować stary dom?

Posted on 31/01/2021

drzwi stalowo-szklane, drzwi w stylu loft, industrialne fabryczne przemysłowe

Drzwi loftowe

Posted on 25/03/2019

Previous PostJak dodać elegancji szafie z Ikei?
Next PostKrólowa mojego ogrodu

No Comments

Leave a Reply