In PROJEKTOWANIE WNĘTRZ

Jak dodać elegancji szafie z Ikei?

Pokazałam Wam już jak wygląda moja szafa w holu wejściowym i jak ją rozplanowałam. Mimo, że pochodzi z Ikei, sądzę, że udało mi się dodać jej charakteru. Dziś chcę Wam pokazać w pełni skończoną szafę i podzielić się z Wami moimi patentami na dodanie elegancji meblowi z sieciówki.

Wystarczy 5 kroków:

Krok 1 – Zamiast szafy na wymiar – zrób wnękę pod szafę

Plusem zamawiania szafy na wymiar jest możliwość dostosowania jej do konkretnej powierzchni, którą chcemy zabudować. A gdyby tak spróbować to odwrócić i dopasować wnękę pod gotowe elementy? Miałam o tyle ułatwione zadanie, że mój hol wejściowy i tak przechodził generalny remont. Wykonanie wnęki pod konkretny wymiar nie stanowiło więc problemu. Sądzę, że nawet w warunkach mniej zakrojonego remontu zbudowanie konstrukcji z k-g jest możliwe. Wtedy szafa pasuje jak ulał i wygląda jak zrobiona na zamówienie.
k-g, wnęka na szafę
Możecie taką wnękę wykończyć listwami sztukateryjnymi, czy dodać ozdobny dekor – to jeszcze bardziej nada charakteru Waszej szafie.

Krok 2 – Zadbaj o detale wykończeniowe

zaślepki Variera, zaślepki drewnopodobne
Szafy ze sklepów meblowych mają to do siebie, że są uniwersalne na tyle, by każdy mógł je choć w pewnym stopniu dopasować pod siebie. Posiadają wiele otworów (standardowy rozstaw co 32 mm), z których znakomita większość pozostaje niewykorzystana. Moim kolejnym sposobem, by szafa z sieciówki wyglądała bardziej elegancko jest zaślepienie niepotrzebnych otworów. Szczęśliwie Ikea posiada w swoim asortymencie odpowiednie zaślepki. Przy ich zastosowaniu boki szafy nie rażą setkami zbędnych otworków (tak – zaślepiłam je wszystkie ;)).
szafa do przedpokoju, pimp up my wardrobe


Dodatkowo użyłam samoprzylepnych zaślepek drewnopodobnych w kolorze białym, w dwóch rozmiarach ø14 mm i ø20 mm (do kupienia w marketach budowlanych i sklepach z akcesoriami meblowymi) – żeby zamaskować wkręty i inne złącza. Dzięki temu nie odznaczają się one na jednolitej powierzchni.
szafa do przedpokoju, pimp up my wardrobe
Kolejną rzeczą, którą wykorzystałam było obrzeże meblowe z warstwą samoprzylepną, które zostało przyklejone przy pomocy gorącego żelazka. W prawej ściance mojej szafy znajduje się tablica elektryczna, konieczne więc było wycięcie otworu w korpusie szafy. Aby krawędzie były ładnie wykończone, trzeba było je obrzegować.
szafa do przedpokoju, pimp up my wardrobe

Krok 3 – Rozświetl ją

Zamontujcie oświetlenie! Szczególnie jeśli Wasza szafa znajduje się w pomieszczeniu bez okna. Znacząco ułatwi to znalezienie konkretnej rzeczy, skróci czas potrzebny do wyjścia z domu i o ile przyjemniej będzie się korzystać z takiej szafy, w której wszystko można łatwo znaleźć.
szafa do przedpokoju, pimp up my wardrobe
Oświetlenie podkreśli wnętrze szafy i wyeksponuje zawartość. I w ten sposób płynnie przechodzimy do kolejnego punktu…

Krok 4 – Dodaj spójne kolorystycznie wyposażenie wewnętrzne

Kluczem do eleganckiego wyglądu szafy jest porządek 🙂 A o ten wcale nie będzie tak trudno, gdy dobrze rozplanuje się przestrzeń. Jak już zadbaliście o wystarczającą ilość półek na buty, drążków i szuflad, dodajcie dopasowane do stylu Waszej szafy wyposażenie wewnętrzne. Wieszaki, pudełka, czy kosze – najlepiej w jednym/ dwóch kolorach. Różnokolorowy wieszakowy i koszowy misz-masz mógłby zniweczyć efekt nawet najlepiej rozplanowanej i wykończonej szafy.
szafa do przedpokoju, pimp up my wardrobe
Ja przemalowałam na czarno posiadane już wcześniej kosze. Duży wybór fajnych koszy i pudełek znajdziecie np. w Jysk, czy TK Maxx.

Krok 5 – Podkreśl charakter swojej szafy niebanalnymi uchwytami/ gałkami

Najprostszym sposobem na dodanie elegancji szafie z sieciówki jest wybranie uchwytów/ gałek spoza jej asortymentu. Niech będzie zaskakująco i niesztampowo! Ten z pozoru mały drobiazg potrafi całkowicie odmienić mebel. A wybór jest ogromny. Spośród wielości kolorów i kształtów oraz materiałów każdy może znaleźć coś dla siebie.
Miałam dylemat, czy zamontować uchwyty, czy gałki, a także co do sposobu ich mocowania. Pod uwagę brałam cztery warianty:szafa do przedpokoju, pimp up my wardrobe
Ostatecznie mój wybór padł na szklane gałki z TK Maxx i trzeci wariant:
szafa do przedpokoju, pimp up my wardrobe
Fajne uchwyty i gałki możecie też znaleźć w Zara Home (teraz na wyprzedaży), czy sklepach internetowych, jak Regałka.
Najlepsze jest to, że co jakiś czas gałki/ uchwyty można wymienić na nowe. Jedyne, co nas ogranicza to posiadane otwory – nowy uchwyt musi mieć ten sam rozstaw. W przypadku gałek sprawa jest prostsza. To tylko kilka minut pracy, a niepowtarzalny efekt gwarantowany.

szafa do przedpokoju, pimp up my wardrobe

Mam nadzieję, że moje patenty zainspirują Was do nadania elegancji Waszym szafom, bądź innym meblom z sieciówek. Może macie jeszcze inne sposoby, jak dodać charakteru takim meblom? Podzielcie się ze mną Waszymi pomysłami w komentarzach.

Share Tweet Pin It +1

You may also like

Previous PostŁączenie ściany z sufitem „na butelkę”
Next PostPRZED | Hol wejściowy

No Comments

Leave a Reply