In DUSZA STAREGO DOMU

Łączenie ściany z sufitem „na butelkę”

zaokrąglone łączenie ścian z sufitem

Postanowiłam stworzyć osobny cykl postów – DUSZA STAREGO DOMU, dedykowany elementom decydującym o atmosferze starego domu. Mieliśmy to szczęście, że w naszym domu nie było zbyt wielu modernizacji, więc zachowały się oryginalne elementy. Wszystkie, które się dało, zachowaliśmy. Wiele z nich zostało poddanych pieczołowitej renowacji, która przywróciła im blask. Wiele zostało odtworzonych. Zastosowaliśmy też takie materiały wykończeniowe, które wpisują się w stylistykę starego domu. Dzięki temu udało się podkreślić to, co najważniejsze – wiek naszego domu i jego indywidualny charakter.

Na inaugurację tego cyklu wybrałam łączenie ściany z sufitem „na butelkę”, gdyż jest to element, który występuje prawie we wszystkich pomieszczeniach w domu.

zaokrąglone łączenie ścian z sufitem

_____

Łączenie „na butelkę” – o co chodzi?

Normalnie ściany łączą się z sufitem pod kątem prostym.  W starym budownictwie to połączenie często było zaokrąglone – połączenie wykonywano „na tzw. butelkę”, używając do tego celu właśnie butelki. Dzięki temu ściany łagodniej przechodzą w sufit, trudno dostrzec wyraźną granicę. Ma to wpływ na odbiór wizualny wnętrza, dodaje mu atrakcyjności, optycznie je podwyższając.

Większość osób remontując budynki w starym budownictwie usuwa „butelkę” lub stosuje listwy przysufitowe ją maskujące. Ja jednak nie wyobrażałam sobie, żeby w moim starym domu „butelka” nie została zachowana. Moim zdaniem podkreśla jego charakter i dodaje mu przytulności.

Decyzja o pozostawieniu łączenia ściany z sufitem „na butelkę” miała swoje implikacje w postaci rezygnacji z montażu listew przysufitowych (na zasadzie lub/ lub), a także wyboru takiego, a nie innego sposobu malowania ścian. Zdecydowaliśmy się pomalować sufity w kolorze ścian, żeby nie tworzyć niepotrzebnych odcięć, szczególnie, że granica byłaby trudna, a wręcz praktycznie niemożliwa do wyznaczenia. Wybrane kolory – odcienie offwhite – umożliwiały to.

zaokrąglone łączenie ścian z sufitem

_____

„Butelka” a tapety

Na ścianach, na których położono tapety, zrobiliśmy odcięcie pod „butelką”, wykańczając je listwą sztukateryjną, pomalowaną w kolorze pozostałych ścian.

zaokrąglone łączenie ścian z sufitem

Pozwoliło to jednocześnie zachować łukowate połączenie ścian z sufitem i mieć piękne tapety na wybranych ścianach. Taki zabieg jest jednak możliwy tylko w pomieszczeniach o większej niż standardowa wysokości, gdyż optycznie obniża sufit.

zaokrąglone łączenie ścian z sufitem

W sypialni, gdzie ściany są pomalowane pod kolor tapety na jasną szarość, odcięcie dwóch kolorów farby jest na linii zakończenia tapety.

Jak Wam się podoba łączenie ścian z sufitem „na butelkę”? I co sądzicie o zachowywaniu takich elementów wykończenia wnętrz?

Share Tweet Pin It +1

You may also like

salon jadalnia na wiosnę, dekoracje, kwiaty

Wiosenne dekoracje

Posted on 08/03/2019

stary dom łazienka remont

METAMORFOZA | Górna łazienka

Posted on 07/06/2018

Previous PostSzafa w holu wejściowym
Next PostJak dodać elegancji szafie z Ikei?

2 komentarze

 1. Marek
  12 miesięcy ago

  Według mnie to tylko potocznie nazywa się ‚na butelkę’ a robione było czym innym. U nas też mamy coś takiego a promień tego okręgu to ok 8-9cm, czyli średnica 2x taka. Raczej ciężko znaleźć taką butelkę zwłaszcza w sklepach z wódą dla robotników 😉 . Podejrzewam, że było do tego zrobione narzędzie – profil z deski który przeciągano formując łuk. Butelką ew. tylko równano powierzchnię tego czegoś jak zaprawa podeschła częściowo.

  Reply
  1. M.
   12 miesięcy ago

   Być może. Nie znam dokładnie technologii wykonania, choć jeden Pan majster opowiadał, że to „od butelki” kiedyś się robiło. Może właśnie tylko ostatnie szlify. W jednym z pomieszczeń, gdzie musieliśmy odtworzyć „butelkę”, ekipa użyła starego talerza, znalezionego w domu. Jego średnica idealnie pasowała do średnicy „butelki” w innych pomieszczeniach 🙂

   Reply

Leave a Reply