In DUSZA STAREGO DOMU

Łączenie ściany z sufitem „na butelkę”

zaokrąglone łączenie ścian z sufitem

Postanowiłam stworzyć osobny cykl postów – DUSZA STAREGO DOMU, dedykowany elementom decydującym o atmosferze starego domu. Mieliśmy to szczęście, że w naszym domu nie było zbyt wielu modernizacji, więc zachowały się oryginalne elementy. Wszystkie, które się dało, zachowaliśmy. Wiele z nich zostało poddanych pieczołowitej renowacji, która przywróciła im blask. Wiele zostało odtworzonych. Zastosowaliśmy też takie materiały wykończeniowe, które wpisują się w stylistykę starego domu. Dzięki temu udało się podkreślić to, co najważniejsze – wiek naszego domu i jego indywidualny charakter.

Na inaugurację tego cyklu wybrałam łączenie ściany z sufitem „na butelkę”, gdyż jest to element, który występuje prawie we wszystkich pomieszczeniach w domu.

zaokrąglone łączenie ścian z sufitem

_____

Łączenie „na butelkę” – o co chodzi?

Normalnie ściany łączą się z sufitem pod kątem prostym.  W starym budownictwie to połączenie często było zaokrąglone – połączenie wykonywano „na tzw. butelkę”, używając do tego celu właśnie butelki. Dzięki temu ściany łagodniej przechodzą w sufit, trudno dostrzec wyraźną granicę. Ma to wpływ na odbiór wizualny wnętrza, dodaje mu atrakcyjności, optycznie je podwyższając.

Większość osób remontując budynki w starym budownictwie usuwa „butelkę” lub stosuje listwy przysufitowe ją maskujące. Ja jednak nie wyobrażałam sobie, żeby w moim starym domu „butelka” nie została zachowana. Moim zdaniem podkreśla jego charakter i dodaje mu przytulności.

Decyzja o pozostawieniu łączenia ściany z sufitem „na butelkę” miała swoje implikacje w postaci rezygnacji z montażu listew przysufitowych (na zasadzie lub/ lub), a także wyboru takiego, a nie innego sposobu malowania ścian. Zdecydowaliśmy się pomalować sufity w kolorze ścian, żeby nie tworzyć niepotrzebnych odcięć, szczególnie, że granica byłaby trudna, a wręcz praktycznie niemożliwa do wyznaczenia. Wybrane kolory – odcienie offwhite – umożliwiały to.

zaokrąglone łączenie ścian z sufitem

_____

„Butelka” a tapety

Na ścianach, na których położono tapety, zrobiliśmy odcięcie pod „butelką”, wykańczając je listwą sztukateryjną, pomalowaną w kolorze pozostałych ścian.

zaokrąglone łączenie ścian z sufitem

Pozwoliło to jednocześnie zachować łukowate połączenie ścian z sufitem i mieć piękne tapety na wybranych ścianach. Taki zabieg jest jednak możliwy tylko w pomieszczeniach o większej niż standardowa wysokości, gdyż optycznie obniża sufit.

zaokrąglone łączenie ścian z sufitem

W sypialni, gdzie ściany są pomalowane pod kolor tapety na jasną szarość, odcięcie dwóch kolorów farby jest na linii zakończenia tapety.

Jak Wam się podoba łączenie ścian z sufitem „na butelkę”? I co sądzicie o zachowywaniu takich elementów wykończenia wnętrz?

Share Tweet Pin It +1

You may also like

drzwi ościeżnicowe podwójne białe stylowa klamka

Drzwi skrzynkowe

Posted on 25/02/2019

jadalnia stan i wizja po zakupie moodboard stary dom

PRZED & PLANY | Jadalnia

Posted on 06/12/2018

Previous PostSzafa w holu wejściowym
Next PostJak dodać elegancji szafie z Ikei?

2 komentarze

 1. Marek
  2 lata ago

  Według mnie to tylko potocznie nazywa się ‚na butelkę’ a robione było czym innym. U nas też mamy coś takiego a promień tego okręgu to ok 8-9cm, czyli średnica 2x taka. Raczej ciężko znaleźć taką butelkę zwłaszcza w sklepach z wódą dla robotników 😉 . Podejrzewam, że było do tego zrobione narzędzie – profil z deski który przeciągano formując łuk. Butelką ew. tylko równano powierzchnię tego czegoś jak zaprawa podeschła częściowo.

  Reply
  1. M.
   2 lata ago

   Być może. Nie znam dokładnie technologii wykonania, choć jeden Pan majster opowiadał, że to „od butelki” kiedyś się robiło. Może właśnie tylko ostatnie szlify. W jednym z pomieszczeń, gdzie musieliśmy odtworzyć „butelkę”, ekipa użyła starego talerza, znalezionego w domu. Jego średnica idealnie pasowała do średnicy „butelki” w innych pomieszczeniach 🙂

   Reply

Leave a Reply