In DUSZA STAREGO DOMU

Piec kaflowy

przedwojenny dom piec kaflowy

Taki najprawdziwszy. Stawiany przez mistrza zduńskiego. Z cegły szamotowej i pięknych białych kafli. Z możliwością patrzenia na ogień.

Niestety w naszym starym domu nie zachował się żaden oryginalny piec kaflowy, a według najstarszych planów było ich cztery na samym dole. Kolejne trzy znajdowały się na piętrze. Do lat 70. XX w. było to jedyne ogrzewanie w domu. W piwnicy znaleźliśmy wprawdzie pozostałości białych kafli piecowych, jednak w ilościach niewystarczających do odtworzenia pieca.

Jakoś niedługo po rozpoczęciu remontu domu, w gazecie trafiliśmy na artykuł o zawodzie zduna, a gdy okazało się, że salon zduna znajduje się w naszej okolicy, to było jak przeznaczenie 😉 On sam stawiając potem u nas piec stwierdził, że z takim domem byliśmy „skazani na piec”.

Piec ma palenisko i obudowę wykonane ze specjalnego rodzaju cegły, tzw. szamotówki (szamot to specjalny rodzaj gliny ogniotrwałej, wypalanej w wysokiej temperaturze). Całość została obłożona kaflami piecowymi. Piec jest narożny, usytuowany dokładnie w tym samym miejscu, gdzie znajdował się pierwotnie. Zdun stawiał nasz piec przez 3 tygodnie.

stawianie nowego pieca kaflowego

 Najprawdziwsza dusza starego domu

Piec kaflowy przywodzi na myśl dawne czasy. Kojarzy się z kamienicami, wiejskimi chatami, a pięknie zdobione piece z koronami – z dworkami, czy pałacykami. Piec nadaje pomieszczeniu tradycyjny, klasyczny wygląd. Jest dla mnie symbolem starego domu, jego najprawdziwszą duszą (pozostałe elementy, decydujące o atmosferze starego domu możecie zobaczyć w zakładce DUSZA STAREGO DOMU). Nie bez przyczyny stanowi tło mojego profilowego zdjęcia 😊 Synonim poczucia bezpieczeństwa, domowego ciepła, spokoju. Piec wprowadza atmosferę przytulności. Szczególnie w mroźne dni działa jak magnes. I ta możliwość oparcia pleców o ciepły piec kaflowy…

Dzięki temu, że obecnie drzwiczki piecowe mogą posiadać szybę, palenisko jest widoczne i można obserwować trzaskający ogień, co zapewnia niepowtarzalny klimat.

nowy piec kaflowy w starym domu

nowy piec kaflowy w starym domu

piec kaflowy z białych kafli piec kaflowy z białych kafli ozdobny gzyms piec kaflowy

Źródło ciepła

Piec stanowi dodatkowe źródło naturalnego ciepła. Jest opalany wyłącznie drewnem.

Piec kaflowy z paleniskiem szamotowym ma tę przewagę nad kominkiem, że magazynuje ciepło, które potem uwalnia nawet przez kilkanaście (!) godzin. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, współcześnie stawiany piec jest bardziej funkcjonalny. Podłączony do pieca sterownik wydłuża proces spalania i pozwala efektywniej wykorzystywać opał. Ponadto piec nie ogranicza się do ogrzewania jedynie pomieszczenia, w którym się znajduje. Poprzez rozprowadzenie powietrza kanałem wentylacyjnym, nasz piec dba o ciepło również na sąsiadującej z salonem klatce schodowej.

Piękny element wystroju wnętrza

Oprócz funkcji grzewczej, piec posiada też walory ozdobne. Chciałam, żeby był prosty i nieprzekombinowany. Żeby dodawał klasy salonowi, ale jednocześnie był możliwie skromny.

Wybrałam proste, gładkie, prostokątne, białe kafle. Jedyną ozdobę pieca stanowią cokół i półka – gzyms, na której ustawiam sezonowe dekoracje: wiosną i latem – wazony z kwiatami, jesienią – świeczniki i latarenki, zimą w okresie świątecznym – ozdobną girlandę. Podobnie góra pieca jest zwieńczona prostym gzymsem.

Piec uzupełnia wyposażenie salonu, nadaje mu niesamowity klimat i stanowi jedyny w swoim rodzaju element dekoracyjny.

ozdobny gzyms piec kaflowy girlanda na piecu kaflowym

Jeśli stoicie przed dylematem – co wybrać: piec, czy kominek?, poniżej zestawienie przewag pieca nad kominkiem.

Zalety pieca vs. kominek

  • oszczędny – czas oddawania zakumulowanego ciepła nawet do kilkunastu godzin
  • najzdrowszy sposób ogrzewania – ciepło emitowane jest poprzez promieniowanie, co jest korzystniejsze dla organizmu niż ciepło przekazywane na zasadzie konwekcji
  • inny system palenia – rzadsze dokładanie drewna
  • mniejsze ilości popiołu (popiół wypala się na palenisku)
  • brak konieczności czyszczenia szyby
  • do pieca można się przytulić 😉

Czy zdecydowalibyście się na postawienie pieca? I jak Wam się podoba mój piec?

piec kaflowy z białych kafli

Share Tweet Pin It +1

You may also like

stary dom stare okna stara papierówka

Co to znaczy ‘stary dom’?

Posted on 10/07/2018

stary przedwojenny dom

Remontujemy przedwojenny dom

Posted on 24/05/2018

Previous PostCo to znaczy ‘stary dom’?
Next PostPapierówki – mój smak lata

No Comments

Leave a Reply