Taki najprawdziwszy. Stawiany przez mistrza zduńskiego. Z cegły szamotowej i pięknych białych kafli. Z możliwością patrzenia na ogień.
Niestety w naszym starym domu nie zachował się żaden oryginalny piec kaflowy, a według najstarszych planów było ich cztery na samym dole. Kolejne trzy znajdowały się na piętrze. Do lat 70. XX w. było to jedyne ogrzewanie w domu. W piwnicy znaleźliśmy wprawdzie pozostałości białych kafli piecowych, jednak w ilościach niewystarczających do odtworzenia pieca.
Jakoś niedługo po rozpoczęciu remontu domu, w gazecie trafiliśmy na artykuł o zawodzie zduna, a gdy okazało się, że salon zduna znajduje się w naszej okolicy, to było jak przeznaczenie 😉 On sam stawiając potem u nas piec stwierdził, że z takim domem byliśmy „skazani na piec”.
Piec ma palenisko i obudowę wykonane ze specjalnego rodzaju cegły, tzw. szamotówki (szamot to specjalny rodzaj gliny ogniotrwałej, wypalanej w wysokiej temperaturze). Całość została obłożona kaflami piecowymi. Piec jest narożny, usytuowany dokładnie w tym samym miejscu, gdzie znajdował się pierwotnie. Zdun stawiał nasz piec kaflowy przez 3 tygodnie.
_____
Najprawdziwsza dusza starego domu
Piec kaflowy przywodzi mi na myśl dawne czasy. Kojarzy się z kamienicami, wiejskimi chatami, a pięknie zdobione piece z koronami – z dworkami, czy pałacykami. Piec nadaje pomieszczeniu tradycyjny, klasyczny wygląd. Jest dla mnie symbolem starego domu, jego najprawdziwszą duszą (pozostałe elementy, decydujące o atmosferze starego domu możecie zobaczyć w zakładce DUSZA STAREGO DOMU). Nie bez przyczyny stanowi tło mojego profilowego zdjęcia 😊 Synonim poczucia bezpieczeństwa, domowego ciepła, spokoju. Piec wprowadza atmosferę przytulności. Szczególnie w mroźne dni działa jak magnes. I ta możliwość oparcia pleców o ciepły piec kaflowy…
Dzięki temu, że obecnie drzwiczki piecowe mogą posiadać szybę, palenisko jest widoczne i można obserwować trzaskający ogień, co zapewnia niepowtarzalny klimat. Uwielbiam zimowymi wieczorami wpatrywać się w ogień.
_____
Źródło ciepła
Piec stanowi dodatkowe źródło naturalnego ciepła. Jest opalany wyłącznie drewnem.
Piec kaflowy z paleniskiem szamotowym ma tę przewagę nad kominkiem, że magazynuje ciepło, które potem uwalnia nawet przez kilkanaście (!) godzin. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, współcześnie stawiany piec odznacza się większą funkcjonalnością. Podłączony do pieca sterownik wydłuża proces spalania i pozwala efektywniej wykorzystywać opał. Ponadto piec nie ogranicza się do ogrzewania jedynie pomieszczenia, w którym się znajduje. Poprzez rozprowadzenie powietrza kanałem wentylacyjnym, nasz piec dba o ciepło również na sąsiadującej z salonem klatce schodowej.
_____
Piękny element wystroju wnętrza
Oprócz funkcji grzewczej, piec posiada też walory ozdobne. Chciałam, żeby był prosty i nieprzekombinowany. Żeby dodawał klasy salonowi, ale jednocześnie był możliwie skromny.
Wybrałam proste, gładkie, prostokątne, białe kafle. Jedyną ozdobę pieca stanowią cokół i półka – gzyms, na której ustawiam sezonowe dekoracje: wiosną i latem – wazony z kwiatami, jesienią – świeczniki i latarenki, zimą w okresie świątecznym – ozdobną girlandę. Podobnie góra pieca jest zwieńczona prostym gzymsem.
Piec uzupełnia wyposażenie salonu, nadaje mu niesamowity klimat i stanowi jedyny w swoim rodzaju element dekoracyjny.
Jeśli stoicie przed dylematem – co wybrać: piec, czy kominek?, poniżej zestawienie przewag pieca nad kominkiem.
_____
Zalety pieca vs. kominek
- oszczędny – czas oddawania zakumulowanego ciepła to nawet kilkanaście godzin
- najzdrowszy sposób ogrzewania – ciepło emitowane jest poprzez promieniowanie, co jest korzystniejsze dla organizmu niż ciepło przekazywane na zasadzie konwekcji
- inny system palenia, co oznacza rzadsze dokładanie drewna
- mniejsze ilości popiołu (popiół wypala się na palenisku)
- brak konieczności czyszczenia szyby
- do pieca można się przytulić 😊
Czy zdecydowalibyście się na postawienie pieca? I jak Wam się podoba mój piec?
Honorata
• 6 lat agoPiec jest wspaniały! Proszę o informację, gdzie zostały zakupione kafle.
M.
• 6 lat agoDziękuję 🙂 Kafle zostały zamówione u zduna, który stawiał piec. Są z polskiej kaflarni.
Honorata
• 6 lat agoCzy jest możliwość podania kosztu wykonania? Plus informacja w jakim rejonie Polski.
M.
• 6 lat agoMogę podesłać na maila wieczorem.
Ilona
• 5 lat agoPrzepiękny piec! Czy mogłabym prosić o przybliżone koszty jego wykonania? Z góry dziękuję!
M.
• 5 lat agoDziękuję pięknie 🙂 Cenę podeślę na maila.
Ewa
• 5 lat agoCudowny, zachwycił mnie! Nie będę oryginalna – proszę o kontakt do zduna, a wcześniej o podanie ceny tego zjawiska.
M.
• 5 lat agoBardzo mi miło, że się podoba. Szczegóły prześlę na maila.
Jola
• 5 lat agoPiękny 😊proszę również o cenę tego cuda.
M.
• 5 lat agoDziękuję. Cenę podeślę na maila.
Anna
• 5 lat agostoję przed decyzją piec kaflowy czy koza żeliwna, patrząc na Wasze wnętrze myślę że dokonałam wyboru 🙂 proszę podać przybliżony koszt całości realizacji, czy kafle pochodzą może z Kafel-kar?
M.
• 5 lat agoCieszę się, że mogłam pomóc w tym wyborze 🙂 Info odnośnie kosztów podeślę na maila. Kafle zamawialiśmy przez zduna, który stawiał piec, ale może uda mi się dotrzeć do nazwy. Na pewno to polska kaflarnia.
Monia
• 5 lat agoBardzo ładny piec proszę o informację dot. kosztów i wykonawcy. Mój mail to monika.lukas@wp.pl
Elżbieta Kopocz
• 5 lat agoDzień dobry, czy także mogę prosić o namiary na kaflarnię, ewentualnie zduna oraz orientacyjną cenę. Pięć jest przepiękny! Pozdrawiam serdecznie!
M.
• 5 lat agoDziękuję pięknie, namiary przesyłam na maila. Pozdrawiam 🙂
Anna
• 2 lata agoPiękny! Mogę także prosić o koszty i wykonawcę?
Alicja
• 4 lata agoPiec marzenie! Coś wspaniałego! Czy mogę poprosić również o przesłanie kosztów na maila? Będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam!
M.
• 4 lata agoDziękuję, miło mi, że się podoba 🙂 Tak prześlę koszt na maila. Pozdrawiam, słonecznego dnia!
Elżbieta
• 4 lata agoWitam serdecznie i gratuluję posiadania tak pięknego pieca!
Czy mogę prosić o podanie orientacyjnych kosztów na adres e-mail?
Dziękuje i pozdrawiam,
Elżbieta
Elżbieta
• 4 lata agoPiec bardzo piękny!
Czy mogę też prosić o przesłanie kosztów?
Dziękuję,
Elżbieta
Elżbieta
• 4 lata agoStary dom a w nim taki piękny piec – czy więcej potrzeba do szczęścia?
Czy mogę też prosić o przesłanie kosztów?
Dziękuję,
Elżbieta
M.
• 4 lata agoDziękuję 😊 Koszty podeślę wieczorem. Pozdrawiam serdecznie, Magda
kasia
• 4 lata agoDzien dobry, właśnie zaczęłam poszukiwania kaflarni i trafiłam do Pani. Piękny dom i piec. Będę zobowiązana za namiar do kaflarni. Z góry dziękuję.
M.
• 4 lata agoDzień dobry! Bardzo mi miło, dziękuję 🙂 Kafle pochodzą z polskiej kaflarni – Kafelkar. Pozdrawiam, Magda
Wiktor
• 4 lata agoW takim domy nie ma mowy o braku pieca kaflowego, istne cudo. Dopiero co zakupiliśmy stary dom w którym również brakuje takiego pieca, ponieważ wszystkie zostały usunięte. Prosiłbym o przybliżone koszty wykonania takiego pieca.
Pozdrawiam
Wiktor
M.
• 4 lata agoDziękuję bardzo, nie wyobrażam sobie starego domu bez pieca kaflowego. Szczególnie przez okres późnej jesieni i zimy piec stanowi epicentrum domu ☺️ Podeślę koszty na maila.
Pozdrawiam,
Magda
Kamila
• 4 lata agoCudnie! My właśnie zaczynamy swoją przygodę z remontem 150-letniego domu w opłakanym stanie, ale mam nadzieję, że uda mi się spełnić marzenie i przywrócić jego dawny blask. Remont głównie własnymi siłami, więc powoli staję się stałym gościem. Czy mogę poprosić również o przesłanie kosztów i namiarów na wykonawcę na maila? Będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam
M.
• 4 lata agoPięknie! To pewnie będzie przygoda życia i niezapomniany czas 🙂 Podeślę namiary. Trzymam kciuki i powodzenia! Pozdrawiam, Magda
Agnieszka
• 3 lata agoPrzepiękny pięć, właśnie rozważam wybudowanie takiego – czy mogłaby mi Pani podeslac koszty na maila?
Karolina
• 2 lata agoDzien dobry, poprosze o namiar na fachowca I przyblizony koszt realizacji. Pozdrawiam Karolina
Ania
• 2 lata agoPiękny! Właśnie szukamy czegoś dokładnie takiego do remontowanej kamienicy, mało jest wersji narożnych. Wiem, że minęło już kilka lat a rynek zwariował ale czy mogę prosić o informację o zdunie i ówczesnej cenie za to cudo?
Pozdrawiam,
Ania