In PRZED & PLANY

PRZED & PLANY | Górna łazienka

stary dom łazienka remont

Tym postem rozpoczynam serię wpisów z cyklu PRZED & PLANY. Na pierwszy ogień idzie górna łazienka, która była jednym z pierwszych pomieszczeń wyremontowanych i urządzonych w starym domu.

Będę w nich pokazywać jak dane pomieszczenie prezentowało się w momencie zakupu domu wraz z fotorelacją oraz opisem zakresu przeprowadzonych prac. Poza tym znajdziecie tutaj moje plany na remont danego wnętrza. Jako, że zależy mi na zachowaniu klimatu starego domu będę też zamieszczać informację, co udało się zachować i w jaki sposób zostało to odnowione.

_____

Górna łazienka przed

Pierwotnie w łazience znajdowały się: umywalka na szafce, małe lustro, półokrągła kabina prysznicowa z murowaną ścianką, za którą schowana była toaleta i kaloryfer (standardowy pokojowy). Dodatkowo nad toaletą wisiała terma do grzania wody. Ścianka od prysznica prawie całkowicie zasłaniała światło okna, przez co mimo jego obecności w łazience było ciemno. Płytki znajdowały się tylko w kabinie i w strefie umywalki. Na podłodze, bezpośrednio na deskach leżało gumoleum, a na suficie sosnowa polakierowana boazeria.

stary dom łazienka remont

Górna łazienka przeszła całkowitą modernizację. W tym pomieszczeniu zachowaliśmy jedynie boazerię na suficie.

_____

Wielka demolka

Armatura i terma zostały zdemontowane, ścianka prysznicowa skuta. Wymieniona została instalacja kanalizacyjna, wodociągowa, c.o. oraz elektryczna. Jako, że na podłogę zaplanowałam płytki, konieczne było usunięcie starej podłogi. Zależało mi bowiem, by poziom podłogi był jednakowy we wszystkich pomieszczeniach, więc niemożliwe było ułożenie nowej podłogi bezpośrednio na starej. Podniosłoby to poziom o jakieś 4 cm. Stare deski, jak również polepa (mieszanka gliny i wypełniacza – gruzu, żużlu lub trocin) – służąca kiedyś jako warstwa izolacyjna – usunięto. Powstałą przestrzeń wypełniono styropianem. Do legarów przytwierdzono poprzeczne kantówki, na to położono dwie warstwy płyty osb. Na wierzch zastosowano folię w płynie.

Zdecydowałam się też przenieść kaloryfer i wymienić drzwi, zmieniając przy okazji ich stronę, by otwierały się „na ścianę”, a nie „na łazienkę”. Pod oknem został zamontowany parapet. Odnowiliśmy też boazerię na suficie. Jako, że była pokryta lakierem, najpierw konieczne było jego usunięcie przy pomocy szlifierki i papierów ściernych o różnej gramaturze. Następnie szpachlowanie dziur i szczelin. Zapodkładowanie specjalnym preparatem gruntującym, który zapobiega powstawaniu przebarwień na drewnie i „blokuje” istniejące przebarwienia. Na to farba przeznaczona do łazienek – ta sama, którą pomalowane zostały ściany.

Jeśli chodzi o wykonawstwo wszystkie prace, poza „demolką”, odnowieniem boazerii i malowaniem, zleciliśmy fachowcom.

stary dom remont łazienka

_____

Moodboard i projekt

Mój pomysł na to wnętrze opierał się na trzech założeniach: jasność, elegancja i przestrzeń. Postawiłam na biel, dopełnioną antracytem, offwhite i czernią. Do tego chromowane dodatki i drewno, klasyczne formy zarówno szafki, jak i armatury. Oszczędna, stonowana baza, którą będzie można ożywić w razie ochoty, wprowadzając kroplę koloru w dodatkach.

Na ścianach płytki cegiełki, wykończone ozdobą listwą i cokołem, ułożone do wysokości 1,20 m. Koncepcja na podłogę ewaluowała. Od cementowanych płytek przez płytki w kształcie marokańskiej koniczyny po ostatecznie wybrane – w biało-ciemnoszary wzór kół, w których zamknięte są wklęsłe kwadraty. Dla podkreślenia wzoru wymyśliłam wokół opaskę z jednolitych ciemnoszarych płytek. Szafka łazienkowa z dwiema umywalkami – mój MUST HAVE do tego pomieszczenia i podstawa mojej koncepcji na to wnętrze. Wolnostojąca wanna. Ogromne lustro. Baterie umywalkowe i bateria wannowa stojąca – retro, koniecznie z mieszaczem. Kaloryfer żeberkowy. Oświetlenie w postaci plafonu i dwóch kinkietów z abażurkami. Osprzęt elektryczny retro. Dodatki również w tej stylistyce, ale nie takiej przesadzonej, tylko takie retro w wydaniu nowoczesnym, jeśli wiecie co mam na myśli.

stary dom łazienka moodboardProjekt łazienki również wykonałam we własnym zakresie, więc z góry uprzedzam, że nie jest profesjonalny, ale pokazuje rozmieszczenie sprzętów i efekt jaki chciałam uzyskać. Początkowo wanna miała być usytuowana naprzeciwko toalety, za którą miał jeszcze znajdować się bidet. Nie było to jednak możliwe ze względów technicznych, a z perspektywy czasu cieszę się, że wanna „zawędrowała” pod okno. Poprawiło to proporcje pomieszczenia, a i użytkowanie wanny jest z pewnością wygodniejsze.

stary dom remont łazienkastary dom remont łazienkaJuż dziś zapraszam Was na kolejny wpis, w którym pokażę efekty remontu górnej łazienki.

Share Tweet Pin It +1

You may also like

stary dom stare okna stara papierówka

Co to znaczy ‘stary dom’?

Posted on 10/07/2018

stary przedwojenny dom

Remontujemy przedwojenny dom

Posted on 24/05/2018

GEZ, konserwator zabytków, zabytek, remont starego domu, stary dom, Gminna Ewidencja Zabytków

Dom w Gminnej Ewidencji Zabytków

Posted on 21/01/2019

Previous PostRemontujemy przedwojenny dom
Next PostDIY | Doniczki dopasowane do stylu wnętrza

No Comments

Leave a Reply