In STARY DOM

Remontujemy przedwojenny dom

stary przedwojenny dom

To było moje wielkie marzenie. Mieć stary dom.

Wydawało się nierealne, ale tylko do momentu, kiedy nie zaczęło się materializować. W grudniu 2015 r. staliśmy się właścicielami przedwojennego domu i rozpoczęliśmy projekt życia.

Cele i plan remontu

Założeniem remontu było przede wszystkim zachowanie stylu domu, przywrócenie jego dawnej świetności, a także dostosowanie budynku do naszych potrzeb, poprawienie jego standardu i funkcjonalności.

Jednak celem nadrzędnym było, żeby dom zachował swojego ducha przedwojennej willi. Zasadnicze zmiany dotyczą przebudowy ganku, wymiany okien, remontu dachu i elewacji. Wymieniliśmy również instalacje: c.o., kanalizacyjną, wodociągową i elektryczną. Położyliśmy nowe tynki. Wyremontowaliśmy dwie łazienki i kuchnię.

W trosce o zachowanie pierwotnego charakteru domu odnowiliśmy stare schody i drewniane dębowe parkiety, ułożone w jodełkę. Renowacji poddawana jest drewniana stolarka drzwiowa. Zdecydowaliśmy się też zachować lub odtworzyć inne oryginalne elementy, jak: łączenie ściany ze stropem „na butelkę”, amfiladowy układ pomieszczeń, dachówkę „marsylkę”, trójdzielne okna z charakterystycznym szprosem, grube drewniane parapety, czy klamki. Postawiliśmy piec kaflowy. W dwóch miejscach odsłoniliśmy przedwojenną cegłę. Odnawiamy też stare meble i przedmioty znalezione w domu.

To wszystko decyduje o klimacie domu, który mimo, że poddawany modernizacji, zachowuje swój charakter, na czym nam bardzo zależy.

Na jakim etapie jesteśmy

Remont domu trwa nieprzerwanie od stycznia 2016 r. Została już wykonana większość prac. Rozpoczęliśmy od wymiany instalacji. Następnie został wyremontowany dach i piętro domu. Po 8 miesiącach od rozpoczęcia remontu wprowadziliśmy się „na górę”, kontynuując remont parteru i prace renowacyjne.

Obecnie trwa remont ganku. Na najbliższe miesiące zaplanowane jest jeszcze odnowienie elewacji i prace brukarskie na działce. Wciąż trwa etap wykończeniówki.

O czym będzie ten blog

O wielkiej pasji.

O uwielbieniu dla charakteru starych domów.

Nie będzie to dziennik remontu, bo większość prac remontowych jest już przeprowadzona. Generalne remonty mają to do siebie, że nie ma czasu na inne rzeczy niż sam remont, bo pracy jest co niemiara.

Jednak wszystkie etapy były skwapliwie dokumentowane, co pozwala na ich podsumowanie i zrobienie moich ulubionych Before&After.

Oprócz tego na blogu znajdą się porady dotyczące remontu starego domu, a także wpisy dotyczące renowacji starych mebli, przedmiotów, czy elementów wykończenia domu oraz pomysły na prace DIY („zrób to sam”).

W kolejnych postach pokażę Wam metamorfozę górnej łazienki w starym domu.

Share Tweet Pin It +1

You may also like

stary dom remont generalny ganek

PRZED | Hol wejściowy

Posted on 25/06/2018

Next PostPRZED & PLANY | Górna łazienka

No Comments

Leave a Reply