In PRZED & PLANY

PRZED&PLANY | Dolna łazienka

dolna łazienka stan i wizja po zakupie moodboard stary dom

Kontynuując cykl PRZED&PLANY, chciałabym Wam pokazać dolną łazienkę. Jak sama nazwa wskazuje mieści się na parterze domu i pełni też rolę łazienki dla gości. Jak zobaczyłam ją po raz pierwszy, musiałam mocno uruchomić wyobraźnię, a potem zakasać rękawy i wziąć się ostro do roboty 😉 W tym poście wyjaśnię Wam dlaczego.

_____

Dolna łazienka przed

Było to drugie pomieszczenie, po holu wejściowym, do którego chciałam wrzucić granat. Łazienka domagała się generalnego remontu, mimo, że przeszła częściową modernizację.
łazienka dolna stan po zakupie przed remontemPomimo dosyć sporej powierzchni – 7,24 m2 – łazienka sprawiała wrażenie małej i nieustawnej. Była podzielona na dwa mniejsze pomieszczenia ścianką z drzwiami. W części przy oknie znajdowało się WC, szafa i wisząca szafka. W zasadniczej części łazienkowej mieścił się prysznic z odpływem w podłodze, szafka z piękną umywalką retro, nad którą wisiało lustro, a także kaloryfer (standardowy pokojowy).

Ściany wyłożone były kwadratowi płytkami w kolorze niebieskim (część z prysznicem) i zielonym (część z WC). Na podłodze znajdowały się małe, stylowe płyteczki, ułożone we wzór. Niestety na skutek przeprowadzonych modyfikacji i budowie bezbrodzikowego prysznica – nie na całej jej powierzchni.

Przez ściankę dzielącą i różnorodność zastosowanych materiałów, łazienka sprawiała dość przytłaczające wrażenie. Dodatkowo rozmieszczenie armatury – umywalka, za nią prysznic, a w dalszej części za ścianką – WC pod oknem – potęgowało wrażenie ‘tramwajowatości’ tego pomieszczenia.

_____

Wielka demolka i remont gigant

W przeciwieństwie do pomieszczeń strefy dziennej w dolnej łazience potrzebna była wieeeelka demolka. Zdemontowany został kaloryfer, toaleta, drążek na zasłonę prysznicową, bateria prysznicowa i umywalka. Wymontowaliśmy szafę i szafkę wiszącą, a następnie zabraliśmy się za demontaż ścianki działowej. Gdy łazienka została oczyszczona ze wszystkich sprzętów i zabudów, przyszedł czas na zasadniczą demolkę. W ruch poszły młoty, przecinaki, dłuta i wiertarko-młot. Szło sprawnie, a w miarę skuwania starych płytek, spod tynku zaczęła wyłaniać się czerwona cegła. To wtedy w mojej głowie zrodził się pomysł, by gdzieś pozostała odkryta. Jeśli chcielibyście mieć taką u siebie, zamieszczałam już dokładną instrukcję jak odkryć starą cegłę. Nie ukrywam, że jest z tym trochę roboty, ale zapewniam, że efekt końcowy jest tego wart 😊
skuwanie płytek odkrywanie starej cegły nowe tynki remont generalny łazienki w łazience

Po demolce przyszedł czas na prace remontowe. Wymieniona została instalacja kanalizacyjna, wodociągowa, c.o. oraz elektryczna. Zaplanowałam cztery punkty świetlne. Zdecydowałam o przeniesieniu miejsca wszystkich elementów armatury, przyłącza instalacji wodnej i kanalizacyjnej zostały więc poprowadzone w nowe miejsca. Położone zostały tynki i gładź, w międzyczasie wymieniono okno i parapet. Fachowcy zrobili obudowę geberitu, położyli płytki ścienne i podłogowe. Zamontowali brodzik, deszczownicę i baterię natryskową. Równocześnie została oczyszczona i pomalowana futryna, a Pan stolarz zajął się drzwiami. Zamówiliśmy szybę prysznicową na konkretny wymiar, którą następnie zamontowała ekipa.
remont generalny łazienki biała cegła skuwanie wykończeniówkaNa koniec została już stricte wykończeniówka, którą wykonaliśmy we własnym zakresie. Malowanie ścian i odkrytej cegły, montaż listew przypodłogowych, akrylowanie. Pan hydraulik podłączył grzejnik. Zawiesiliśmy szafki i lustro, fachowiec podłączył umywalkę i baterię, i zamontował oświetlenie.

Elementami, które udało się zachować w dolnej łazience są: łączenie ściany z sufitem na butelkę oraz stara, odkryta cegła.
stara przedwojenna odkryta cegła pomalowana na biało w łazience, ściana z cegły białej
Część prac została zlecona fachowcom, ale demolkę, odkrywanie starej cegły, renowację futryny i wykończeniówkę przeprowadziliśmy we własnym zakresie.

_____

Wizja, moodboard i projekt łazienki

Jak wspomniałam punkt wyjścia stanowiła odkryta cegła. Ale widziałam ją od początku wyłącznie jako strukturę muru, docelowo w kolorze offwhite. Na podłodze z kolei czarne hexagonalne płytki. Jako uzupełnienie – w mokrych strefach – prostokątne, matowe płytki ścienne, również w kolorze offwhite.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Hexagony #starydom #renowacja #łazienka #hexagony #stara cegła #czarnobiałe #oldhouse #renovation #bathroom #hexagon #hexagontiles #oldbrick #blackandwhite

Post udostępniony przez Macarena (@my.little.piece.of.heaven)

Moim założeniem było zastosowanie bazy kolorystycznej jak w górnej łazience, ale nadanie dolnej łazience całkowicie innego stylu. Ta łazienka miała być bardziej surowa, trochę w stylu loft. Ale też elegancka, przestronna i jasna. Taka z oddechem. I funkcjonalna, z miejscem do przechowywania, by ukryć wszystko co potrzebne, a nieozdobne przed wzrokiem gości.

MUST HAVE w tym pomieszczeniu była kabina prysznicowa. Zaprojektowałam taką w wariancie walk-in. Jako meble łazienkowe – wisząca szafka pod umywalkę i słupek, a także dwie metalowe szafeczki. Okrągłe lustro na pasku, bateria umywalkowa i prysznicowa, a także wieszaczki w stylu loft. No i żeberkowy, czarny kaloryfer. Oświetlenie w postaci dwóch plafonów, a zamiast klasycznych kinkietów naściennych – dwie oprawy sufitowe.
inspiracje jak urządzić łazienkę w męskim stylu loft industrialnym

Projekt łazienki wykonałam we własnym zakresie, a jego głównym zadaniem było rozmieszczenie łazienkowych sprzętów i znalezienie optymalnego ich ustawienia. W kolejnym kroku również ułożenie płytek ściennych tak, by było jak najmniej docinek.
projekt łazienki rzut z góry czarne hexagonyPoczątkowo brodzik miał być wykonany z płytek i posiadać odpływ liniowy w podłodze. Okazało się jednak, że nie będzie to możliwe z uwagi na cienki strop w tym miejscu. Trzeba było znaleźć alternatywę, żeby moja wizja łazienki nie upadła. Udało mi się wymyślić takie rozwiązanie, które nie dość, że uratowało projekt, to przerosło moje oczekiwania. Z jego ujawnieniem poczekam na publikację metamorfozy tej łazienki, więc jeszcze trochę potrzymam Was w niepewności. Kto się nie może doczekać? 😉

_____

W cyklu PRZED&PLANY mogliście już przeczytać o:

Górnej łazience – PRZED&PLANY

Holu wejściowym – PRZED i PLANY&PRZEBUDOWA

Strefie dziennej – PRZED&PLANY

Salonie –  PRZED&PLANY

Jadalni – PRZED&PLANY

Werandzie – PRZED&PLANY

Share Tweet Pin It +1

You may also like

stary przedwojenny dom

Remontujemy przedwojenny dom

Posted on 24/05/2018

Previous PostOgrodowy kwietnik – projekt małeDIY
Next PostOgrodowe lustro i ogrodowe kule – projekt małeDIY

16 komentarzy

 1. Honorata
  5 lat ago

  czekamy! skąd meble?

  Reply
  1. M.
   5 lat ago

   Super! 🙂 Muszę odszukać.

   Reply
 2. Urszula
  5 lat ago

  To jest niesamowite jak takie stare wnętrze może zyskać nowy, piękny wygląd!

  Reply
  1. M.
   5 lat ago

   To prawda! Sztuką jest dostrzec potencjał, gdzie na pierwszy rzut oka go nie widać 😉 Uwielbiam wszelkie metamorfozy, a stare wnętrze potrafi pokazać swoje atuty w nowej aranżacji!

   Reply
 3. Fiona
  5 lat ago

  Normalnie łazienka moich marzeń 😉

  Reply
  1. M.
   5 lat ago

   Dziękuję, miło mi, że się podoba 🙂 Już niebawem pokażę efekt metamorfozy.

   Reply
 4. Justyna
  5 lat ago

  przepiękna łazienka!

  Reply
  1. M.
   5 lat ago

   Dziękuję! Miło mi 🙂

   Reply
 5. Asia
  5 lat ago

  Świetnie się zapowiada, jestem ciekawa realizacji 🙂

  Reply
  1. M.
   5 lat ago

   Cieszę się, pokażę efekty już za moment 🙂

   Reply
 6. Alicja Błysk
  5 lat ago

  Aż ciężko uwierzyć, że stare wnętrze może zyskać taki świetny wygląd.

  Reply
  1. M.
   5 lat ago

   Stare wnętrza niejednokrotnie mają ogromny potencjał, trzeba tylko umieć go dostrzec, a potem wykorzystać 🙂 Już niedługo pokażę efekty, muszę jeszcze obrobić zdjęcia. Mam nadzieję, że finalna metamorfoza jeszcze bardziej się spodoba 🙂

   Reply
 7. Julia
  5 lat ago

  Widzę, że to będzie piękna łazienka :))

  Reply
  1. M.
   5 lat ago

   Dziękuję 🙂 Z efektów jestem zadowolona i mam nadzieję, że metamorfoza dolnej łazienki będzie inspirująca 🙂

   Reply
 8. Izka
  5 lat ago

  Ostatnio podobają mi się heksagony. Szkoda, że nie mam łazienki do remontu. 😀

  Reply
  1. M.
   5 lat ago

   Mi podobają się niezmiennie już od kilku lat. Możesz je zastosować też w innym pomieszczeniu – kuchni, czy przedpokoju. Polecam, bardzo je lubię 🙂

   Reply

Leave a Reply