In PRZED & PLANY

PLANY & PRZEBUDOWA | Hol wejściowy

plan aranżacji wiatrołapu przedpokoju

Mieliście już okazję przeczytać jak zmieniał się hol wejściowy na przestrzeni lat i jak wyglądała pierwsza faza demolki. Dzisiaj opowiem Wam o drugiej fazie demolki i przebudowie tego pomieszczenia, a także planach na jego wykończenie.

_____

Przebudowa

Zdecydowaliśmy się niejako przywrócić stan pierwotny i przenieść drzwi wejściowe na główną ścianę holu, naprzeciwko drzwi prowadzących w głąb domu. Dzięki temu stworzyła się oś komunikacyjna biegnąca przez całą długość domu – od elewacji frontowej po tylną.

plan sieni przed remontem

Sień – przed remontem, stan nabyty 2015 r.

plan holu wejściowego po remoncie i przebudowiePrzedsionek – po przebudowie 2018 r.

Pomieszczenie stało się bardziej ustawne i symetryczne. Dzięki temu zyskało również na funkcjonalności. Poza tym bardzo podoba mi się efekt ciągu komunikacyjnego ciągnącego się na przestrzał domu.
Takie zmiany pociągały za sobą konieczność uzyskania pozwolenia na budowę, a co za tym idzie przygotowania projektu przebudowy „ganku”, co zleciliśmy architektowi-konstruktorowi.

_____

Opis prac

Prace zostały zlecone fachowcom. Przebudowa strefy wejściowej do holu wiązała się nie tylko z demontażem starych drzwi i zasłonięciem otworu drzwiowego, ale również skuciem starych schodów. Usunięto drzwi na taras, luksfery (a były ich aż trzy rodzaje na każdej ze ścian inne 😉) i okna. Powstałe otwory zabudowano i otynkowano. Wykuto otwór na nowe drzwi wejściowe.

Zdecydowaliśmy się pozbyć starych płytek podłogowych. Nie były przedwojenne, poza tym po przebudowie powstały miejsca, wymagające ich uzupełnienia, a nie było czym, poza tym podłoga nie była idealnie prosta (a raczej góry i doliny – w kierunku otworów drzwiowych). Podkuto również wylewkę, by nowa podłoga była równa i na jednym poziomie z posadzką w głębi domu.

przebudowa ganku sieni w starym domuWybudowano konstrukcję z k-g na szafę. Otynkowano wnętrze przedsionka i położono gładź gipsową.
Oprócz doprowadzonego w pierwszej fazie remontu ogrzewania c.o. pod kaloryfer żeberkowy, na wylewce położono również elektryczne maty grzewcze. Myślę, że nie będzie nic przyjemniejszego w zimowe dni niż wejście do domu, zdjęcie butów i postawienie stóp na ciepłej podłodze… No może jedynie gorący piec kaflowy 😊
Zamontowano nowe drzwi do piwnicy. Ułożono płytki, z czym było trochę zamieszania.
Wylano nowe schody, co samo w sobie jest mocno czasochłonnym i pracochłonnym zajęciem. A ja jeszcze (żeby było łatwiej 😉) wymyśliłam sobie, że schody będą nawiązywać do schodów na froncie domu i będą półokrągłe. Co łatwo było wrysować w projekt, trochę trudniej było wykonać. Ale się udało.

remont generalny przedsionka w starym domuJako, że przedsionek jest dosyć niskim pomieszczeniem – tylko 2,20 m – bardzo chciałam go podwyższyć. Nie było takiej technicznej możliwości, ale uciekłam się do optycznego podwyższenia sufitu. Zdecydowaliśmy się na montaż listew przysufitowych z oświetleniem led, co „podniosło” sufit.
Kropką nad i przebudowy przedsionka był montaż nowych drzwi wejściowych. Najbardziej reprezentacyjnego elementu metamorfozy sieni w hol wejściowy.

_____

Projekt

Punktem wyjścia projektu na to pomieszczenie były wzorzyste płytki, inspirowane płytkami cementowymi, które koniecznie chciałam gdzieś zastosować. Takie płytki kojarzą mi się właśnie ze starymi domami i kamienicami. Jednocześnie płytki musiały korespondować z podłogą w głębi domu. Wymyśliłam więc „dywanik” z wzorzystych płytek, okolony ozdobnym obrzeżem. Na pozostałej powierzchni zaś jednolite płytki w kolorze płytek oktagonalnych, położonych w dalszej części domu.
Projekt holu wejściowego miał za zadanie głównie rozrysowanie Panom majstrom ułożenia płytek podłogowych w taki sposób, by „dywanik” dobrze wypadł i żeby płytki w holu wejściowym zgrały się z płytkami w głębi domu.

projekt płytek przedsionek wiatrołap

_____

Moodboard

Wizja pomieszczenia stworzyła się w zasadzie sama. Nie miałam żadnej konkretnej inspiracji. Miało być funkcjonalnie. I miała to być wizytówka domu. A więc i jednakowa kolorystyka – biel, offwhite, ciemno- i jasnoszary. Kropla czerni i chrom.
Jak mogliście już przeczytać, moim MUST HAVE w holu wejściowym była pojemna szafa, której w 5 prostych krokach dodałam elegancji i sprawiłam, że wygląda jak szafa robiona na zamówienie.
Pewne wyzwanie stanowił wybór, a może bardziej zgranie trzech par drzwi znajdujących się w przedsionku. Bo znowu nie ułatwiłam sobie zadania i wybrałam każde inne. Główne drzwi – wejściowe – dębowe, klasyczne, z bocznym naświetlem. Drzwi do piwnicy – stalowe, z blachy ocynkowanej, pełne. I wreszcie drzwi z holu wejściowego do dalszej części domu – metalowe, loftowe, z przeszkleniem. Połączył je kolor. I moim zdaniem wyszło bardziej niż dobrze. O samych drzwiach opowiem Wam w osobnym poście. A tymczasem wróćmy do moodboardu.

Szarość drzwi skontrastowałam ze ścianami w kolorze offwhite. Do tego spoty na suficie, siedzisko (ostatecznie tapicerowana ławka → początkowo planowane w formie wieszaka na ubrania z ławą), wieszaczki, ogromne lustro i… dylemat.

_____

Podręczny mebel – ale jaki?

Dylemat dotyczy podręcznego mebla, na który będzie można odłożyć torebkę i klucze po wejściu do domu, ale również ustawić jakieś dekoracje, czy kwiaty. Nie potrzebuję dodatkowego miejsca do przechowywania, szafa jest wystarczająco pojemna.
Od początku „widziała” mi się tam metalowa, czarna konsolka z małą szufladką. Tylko, czy kolejny metalowy element? Przymierzyłam też wersję ze starą intarsjowaną komodą. Drewno trochę ociepla i przełamuje stosowaną kolorystykę, ale czy to nie za dużo szczęścia naraz – zdobione fronty szuflad i wzór na płytkach podłogowych? Myślałam też o szafeczce w stylu francuskim z dwoma szufladami na zgrabnych nóżkach, ale niestety jeszcze nie trafiłam na idealną.

dylematy remontowe konsola czy komoda

Co sądzicie? Dajcie proszę znać w komentarzach. Opcja 1, czy 2? A może inna wersja?
Ten mebel jest ostatnim brakującym elementem w tym pomieszczeniu, a tym samym ostatnią rzeczą powstrzymującą mnie przed pokazaniem Wam finalnej metamorfozy holu wejściowego. Pomożecie? 😊

Share Tweet Pin It +1

You may also like

podsumowanie roku 2018 na blogu, najpopularniejsze posty, co czytaliście w 2018, ulubione

Top 7 postów na blogu w 2018 roku

Posted on 31/12/2018

Previous PostDIY | Poidełko dla ptaków
Next PostUroki późnego lata w starym ogrodzie

2 komentarze

 1. Iwona
  6 lat ago

  Myślę że konsolka nr 1 będzie lepiej pasować, jest na nóżkach więc będzie wizualnie lżej, choć zdaję sobie sprawę że komoda pomieści więcej przedmiotów tj okulary, klucze,rękawiczki i inne. widzę że zmiany będą świetne trzymam kciuki za ich realizację. Pozdrawiam

  Reply
  1. M.
   6 lat ago

   Dziękuję za poradę. No właśnie niby te wszystkie rzeczy mają miejsce w szafie, ale w komodzie byłoby poręczniej. Konsolka kusi z kolei lekkością, oj mam nad czym się zastanawiać. Idealna byłaby wersja pośrednia 😉

   Reply

Leave a Reply