In ROŚLINY, STARY OGRÓD

Królowa mojego ogrodu

stary ogród róża pnąca Flame Dame

Stary dom to również stary ogród wokół. I mimo, że był zaniedbany, zarośnięty i domagał się uwagi, miał potencjał. Był tajemniczy i skrywał kilka skarbów. Dziś chcę Wam opowiedzieć o jednym z nich. To królowa mojego ogrodu będzie tematem dzisiejszego posta.

_____

Królowa jest tylko jedna

Niekwestionowaną królową mojego starego ogrodu jest ona – róża.

Kwitnie niesamowicie intensywnie, wręcz powala eksplozją pąków i kwiatów. Niestety tylko raz w roku, ale za to długo (ok. miesiąca) i obficie – cała dosłownie skąpana jest w kwiatach. Jej łodygi mimo podpór i podpinania, potrafią chylić się do ziemi pod naporem ciężaru kwiatów.

Kwiaty barwy czerwono-amarantowej są niezwykle okazałe i pełne, o lekko falujących płatkach. Róża szybko się rozrasta i wygląda bardzo efektownie. Jest po prostu przepiękna. Trudno przejść obok niej obojętnie. Skupia na sobie wzrok i wygląda niczym z tajemniczej baśni. Pozostanie jednym z punktów widokowych w moim rewitalizowanym, starym ogrodzie. Jest bardzo reprezentacyjna, dlatego będzie główną ozdobą, specjalnie pod nią zaprojektowanej rabaty.

stary ogród róża pnąca Flame Dame

stary ogród róża pnąca Flame Dame

Udało mi się ustalić jakiej jest odmiany i dzięki temu wiem m.in. że ścinanie kwiatów nic nie da – róża i tak nie ponowi kwitnienia, taki jej urok.

Poniżej znajdziecie informacje, jakie udało mi się zebrać o tej odmianie.

Róża pnąca odmiany Flammentanz
(inne nazwy: Flame Dame, Flaming Dance, Tańczące płomienie)

stary ogród róża pnąca Flame Dame

_____

Cechy charakterystyczne

 • róża pnąca, o rocznych przyrostach pędów ok. 1 m
 • wielkość: wysokość 4- 5m, szerokość 2-3 m
 • kwiaty o średnicy ok. 7-9 cm, pełne, skupione po kilka-kilkanaście w kwiatostanach, barwy czerwonej, bądź czerwono-różowej; liście: ciemnozielone, matowe, pędy z kolcami
 • obfite, długie kwitnienie w okresie przełomu VI-VII (w tym roku z powodu cieplej wiosny kwitła na przełomie maja i czerwca)
 • stanowisko: nadaje się na słońce i do półcienia; gleba: wilgotna, żyzna
 • mrozoodporna – nie wymaga odkrywania na zimę (jedynie może młode egzemplarze), bo nie przemarza; na zimę zaleca się kopczykowanie podstawy krzewu
 • wymaga solidnych podpór, bo jej pędy są grube i sztywne – może okrywać pergole, altany, stare pnie drzew, ściany budynku, ogrodzenia
 • nie trzeba ścinać kwiatów po przekwitnięciu, owoce są piękną ozdobą jesienią i stanowią zimową stołówkę dla ptaków
 • ekologiczna w uprawie – nie wymaga skomplikowanych zabiegów ochrony chemicznej, odporna na choroby – wiosną może być jedynie atakowana przez mszyce
 • nie wymaga regularnego cięcia, a jedynie na wiosnę usunięcia martwych, bądź uszkodzonych pędów; cięcie formujące po przekwitnięciu w VII
 • nawożenie – przy użyciu nawozów sztucznych (w okresie zgodnie z instrukcją producenta) lub naturalnych (w okresie V-VII)

Moim zdaniem jest idealna dla początkujących ogrodników (do których się zaliczam ;)), bo jest mało wymagająca, a niezwykle efektowna. Jedyne zabiegi pielęgnacyjne, które przy niej wykonuję to przycinanie martwych pędów, nawożenie wczesną i późną wiosną oraz kopczykowanie na zimę. Konieczny był również oprysk przeciwko mszycom. Dwa lata temu róża poddana została cięciu odmładzającemu, co ją pobudziło do jeszcze silniejszego wzrostu i kwitnięcia.

Róża cieszy oczy i zachęca do realizacji kolejnych planów ogrodniczych w starym ogrodzie.

stary ogród róża pnąca Flame Dame

W okresie jej kwitnięcia wazony ze ściętymi kwiatami rozstawiam po całym domu. Czy wy także lubicie kwiaty z własnego ogródka i wykorzystujecie je do dekoracji domu?

 

Share Tweet Pin It +1

You may also like

mój ogród, jak urządzić ogród, stary ogród, nastrojowy ogród, ogród z klimatem, klimatyczny ogród

Mój tajemniczy ogród

Posted on 08/11/2020

Previous PostPRZED | Hol wejściowy
Next PostCo to znaczy ‘stary dom’?

No Comments

Leave a Reply