In DIY, małe DIY

Postarzany stołek – projekt małeDIY

zrób to sam DIY postarzany stołek jak zrobić jak przerobić sosnowy drewniany stołek

Marzec za nami, pora zaprezentować trzecie małeDIY w ramach Projektu małeDIY. Będzie to postarzany stołek.

_____

Postarzany stołek

Marcowe wyzwanie stanowił stołek. Kupiony ze 3 lata temu w sklepie budowlanym, mijanym gdzieś po drodze. Kosztował 26 zł i był w stanie surowym, więc idealny kandydat na wszelkie prace DIY. No i stał sobie biedaczek gdzieś zapomniany, zdążył nawet trochę pożółknąć. Tak prezentował się przed metamorfozą:

drewniany sosnowy stołek

A ja od razu widziałam go w wersji jakby był wykonany z odzyskanego drewna, które dużo przeszło. No taki stołek z przeszłością. Oczywiście można sobie kupić taki gotowy, oferta sklepów jest bardzo szeroka w tym aspekcie, jedyna ich wada to cena. Najtańszy jaki wpadł mi w oko kosztował 180 zł, mój wyszedł za 1/4 tej ceny.

_____

Postarzanie stołka krok po kroku

Wszystkie niezbędne materiały posiadałam w domu, potrzebne było jedynie znalezienie czasu (i chęci 😉) do pracy. W cieplejszą sobotę zabrałam stołek na dwór i zaczęłam od postarzenia go. Był bowiem zbyt idealny, a chciałam, żeby był nierówny i jak najbardziej naturalny. W ruch poszła więc szczotka druciana, młotek i gruboziarnisty papier ścierny. Ten etap miał na celu dodanie stołkowi wieku. Nie było to trudne, bo sosna jest miękkim drewnem i łatwo się poddaje takim zabiegom. Już samą szczotką drucianą było łatwo wybrać te bardziej miękkie części, dzięki czemu czuć pod ręką szczotkowaną strukturę drewna. Następnie kanciaste brzegi trochę zaokrągliłam papierem ściernym, młotkiem zrobiłam kilka wgłębień. Na koniec przeszlifowałam całość papierem ściernym, żeby nic nie ‘haczyło’ i przetarłam wilgotną szmatką w celu odpylenia.
szczotkowane drewno sosna jak postarzyć stołek drewno
Kolejny etap to malowanie stołka. Chcąc, by miał patynę i wygląd naprawdę wiekowego, użyłam Postarzacza do drewna w kolorze Popiel. Położyłam dwie warstwy, rozprowadzając środek przy pomocy szmatki. Na koniec zabezpieczyłam go dwoma warstwami wosku i wypolerowałam.
postarzacz do drewna jak postarzyć drewno
Gotowy stołek prezentuje się tak:
kwiaty rośliny domowe fikus dębolistny skrzydłokwiat paprocie epipremnum
stołek DIY książka O roślinach rośliny domowe kwiaty w domu
rośliny zielone w domu, urbanjungle, O roślinach, Epipremnum pinnatum marble planet
Robiłam ostatnio małe przegrupowanie kwiatów, bo dokupiłam trochę nowych, a stołek dzielnie mi w nim asystował.

I powiedzcie jak to jest, że niektóre rzeczy muszą odleżeć swoje (w tym przypadku bardziej odstać 😉), by nabrać mocy sprawczej? Jedyne 2 h pracy dzieliły mnie od efektu finalnego, a czekałam na niego kilka lat (ups!).

Before&After:
before&after metamorfoza sosnowy stołek jak przerobić pomysł na

Jak Wam się podoba?

Taki stołek może mieć dużo różnych zastosowań – służyć za siedzisko, pomocnik łazienkowy, stolik, kwietnik, a także stanowić element wielu ciekawych aranżacji dekoracyjnych. Podejrzewam, że będzie wędrującym meblem w moim domu 😊

Jeśli byście czuli się na siłach zrobić sobie taki stołek całkowicie od podstaw, bardzo przystępny tutorial obrazkowy znajdziecie u Oli z bloga Home on the hill (>>DIY zrób sobie skandynawski stołek). O taki:

Jeśli ktoś z Was chciałby dołączyć do projektu małeDIY, niech da znać w komentarzach pod tym postem lub na Instagramie dodając hashtag #małeDIY i oznaczając mój profil. Wtedy opublikuję również efekty Waszych małychDIY.

_____

małeDIY – kwiecień

Moim projektem na kwiecień będzie moodboard, czyli tablica inspiracji. Tak wygląda rama, z której powstanie:
stylowa rama z kokardą

_____

W ramach zainaugurowanego na 2019 Projektu małeDIY – 12 projektów w 12 miesięcy – powstały dotychczas:
styczeń – Kwietnik ze stolika
luty – Tablica kredowa w stylowej ramie

Share Tweet Pin It +1

You may also like

salon jadalnia na wiosnę, dekoracje, kwiaty

Wiosenne dekoracje

Posted on 08/03/2019

Previous PostDrzwi loftowe
Next PostHortensjowy wianek i drzwi zewnętrzne w wiosennej odsłonie

No Comments

Leave a Reply