In STYL ŻYCIA

Wiosenne dekoracje

salon jadalnia na wiosnę, dekoracje, kwiaty

Mimo, że ta astronomiczna, ani kalendarzowa wiosna jeszcze nie przyszła, już ją czuć… W ogródku widać już pierwsze wschodzące tulipany, pączki na drzewach. Jeszcze trochę i uderzy swoim czarem, wszystko eksploduje zielonością 💚 A póki co stawiam na wiosenne dekoracje w domu, przywołując ją w ten sposób.

_____

Cięte kwiaty

Wielokrotnie już Wam wspominałam, że uwielbiam świeże kwiaty. To najprostszy sposób na udekorowanie wnętrza. Lubię świeżość i kolor, który wnoszą do domu.  Najbardziej lubię sezonowe ogródkowe, ale zanim będzie można się nimi cieszyć, sprawdzą się i te ze szklarni. Obecnie są łatwo i szeroko dostępne nawet w sklepach, w których robimy codzienne zakupy. Mogą być róże, goździki, albo też bardziej kojarzące się z wiosną – tulipany i narcyzy. Wystarczy wstawić do wazonu, czy metalowej osłonki i mamy piękną wiosenną dekorację. Ja zrobiłam miks z białych tulipanów i żonkili, i wstawiłam do szarej osłonki.
wiosenne kwiaty tulipany narcyzy żonkile stara odkryta cegła
Fajną alternatywą dla kwiatów są też same liście. Najbardziej uwielbiam liście eukaliptusa i ich szaro-zielony odcień. Może być pojedynczy w jakiejś fajnej butelce, albo kilka w prostym szklanym wazonie.
eukaliptus ozdobne liście dekoracje ozdobne liście zamiast kwiatów w wazonie
Minimalistycznie, ale efektownie – zieleń wspaniale odcina się od bieli ścian i stanowi fajny akcent dekoracyjny.
eukaliptus ozdobne liście dekoracje ozdobne liście zamiast kwiatów w wazonie
ozdobne liście w wazonie zamiast kwiatów eukaliptus

_____

Rośliny cebulowe

Jak wiosna, to i kwiaty cebulowe. Szczególną miłością darzę hiacynty: białe, różowe, niebieskie. Uwielbiam fakt, że w środku małej niepozornej cebulki, kryją się takie cuda. Czysta magia obserwować jak się rozwijają. I do tego ten ich zapach. To zdecydowanie moi wiosenni faworyci.

Zawsze wyjmuję je z plastikowych osłonek i wykorzystuję do różnych kompozycji. Białe włożyłam do małych betonowych osłonek. Podoba mi się kontrast delikatności kwiatów z surowością betonu.
hiacynty w betonowych osłonkach w wazonie białe różowe wiosenne kwiaty cebulki
Różowe hiacynty w wersji multiflora udało mi się kupić po raz pierwszy. Z jednej cebulki wyrasta wiele pędów kwiatowych. Te hiacynty również wyjęłam z plastikowej doniczki i przełożyłam do szklanego wazonu. Wystarczyła jedna cebulka, by go wypełnić. Bryłę korzeniową obłożyłam dodatkowo sztucznym mchem.

Uwielbiam też szafirki, najbardziej białe, ale te trudniej dostać. Takie malutkie, a takie piękne. Te bardziej popularne – niebieskofioletowe – kojarzą mi się z ogródkiem Babci, mam więc do nich ogromny sentyment. Białe włożyłam do małego, szklanego świecznika, okładając mchem.
wiosenne kwiaty cebulki
żonkile szafirki wiosenne kwiaty płytki ścienne chevron blat granitowyW roślinach cebulowych fajne jest to, że po przekwitnięciu można je wysadzić do ogrodu lub wysuszyć i wykorzystać w kolejnym sezonie.

_____

Wiosenna kompozycja w donicy

Do wykonania wiosennej kompozycji użyłam niebieskofioletowych szafirków, różowych hiacyntów i widliczki (Selaginella Martensi Jori). Widliczka z wyglądu przypomina coś pomiędzy mchem a miniaturową, prehistoryczną paprocią. Wszystkie rośliny wyjęłam z plastikowych osłonek, delikatnie rozluźniłam bryły korzeniowe i posadziłam w przygotowanej misie. Misę kupiłam w sklepie ze starociami za całe 6 zł. Wymagała małego odświeżenia, poszedł więc w ruch pędzel, farba kredowa i wosk. I  mam bardzo fajną podstawę do wielu różnych dekoracji. Przerwy między kwiatami wyłożyłam mchem.
mix kwiatów na wiosnę hiacynty szafirki widliczka dekoracje kwiatowe na wiosnę
Taka prosta kompozycja wprowadzi prawdziwie wiosenną aurę i będzie niczym kwitnąca rabata w naszych wnętrzach.

_____

Inne wiosenne dekoracje

Oprócz kwiatów, jako wiosenne dekoracje wykorzystuję też wianki. Tu – rattanowy, poszarzony, z delikatnymi ozdobami w bladoniebieskim kolorze. Dołożyłam kilka liści eukaliptusa dla dodania mu zielonego akcentu. Zieleń działa uspokajająco i napawa pozytywną energią. Taki wianek można zawiesić tradycyjnie – na drzwiach, ale też w oknie, na kominku, albo nawet na ścianie.
wianek w oknie na wiosnę ozdoby dekoracje wiosenne

Na wiosnę zmieniam też zawsze poszewki w poduszkach na sofie. Oprócz niebieskich ombre, wprowadziłam też blady róż. Uwielbiam szczególnie tą z szyfonowymi kwiatami. Wnosi taką subtelność i eteryczność, a przy tym jest niezwykle miła w dotyku. Wersję bazową narożnika możecie zobaczyć w pierwszej odsłonie salonu.
salon w wiosennej odsłonie różowe dekoracje ozdoby sezonowe
różowe dekoracje w salonie wiosenne witryna w stylu nowojorskim
udekoruj dom salon na wiosnę ozdoby dekoracje wiosenne
Kolejna propozycja wiosennej dekoracji to wieszak z patyków z haczykami. Zawiesiłam na nich maleńkie wazoniki, do których włożyłam różowe goździki i eukaliptusa. Na wolnych haczykach umieściłam małe ozdoby – motyla, ptaszka i ocynkowany karmnik. Wieszak zawiesiłam na piecu. Do towarzystwa dałam mu jeszcze zielony wianuszek. Znów mały akcent, a jak wiosennie.
wieszak z patyków z wieszakami wiosenne ozdoby dekoracje
nowy piec kaflowy w starym domu wiosenna dekoracja wieszak z patykówJak Wam się podobają moje propozycje na wiosenne dekoracje? Czy wy też dekorujecie dom sezonowo? Naprawdę niewiele trzeba, by wnieść wiosenny powiew świeżości do naszych wnętrz. Wystarczy trochę kwiatów, jaśniejszych kolorów, pasteli, nowy wazonik, czy poszewka na poduszkę i nasz dom zyska radosną i energetyczną oprawę.

Share Tweet Pin It +1

You may also like

salon wizja i stan po zakupie

PRZED & PLANY | Salon

Posted on 06/11/2018

Previous PostTablica kredowa w stylowej ramie - projekt małeDIY
Next PostMETAMORFOZA | Finalna odsłona holu wejściowego

No Comments

Leave a Reply