In PROJEKTOWANIE WNĘTRZ

Jak urządzić praktyczną szafę gospodarczą?

ikea pax szafa gospodarcza do przedpokoju w domu

Taką szafę na akcesoria do sprzątania. Miejsce na rzeczy, które są niezbędne do prowadzenia gospodarstwa domowego, a same w sobie nie stanowią ozdoby i powinny być schowane. Dziś chcę podzielić się z Wami moimi pomysłami na to jak urządzić praktyczną szafę gospodarczą.

Mop, odkurzacz, szczotki, żelazko, deska do prasowania, suszarka na pranie, ale również zapas gąbek, ściereczki, detergenty. Zgromadzenie domowych sprzętów i akcesoriów tego typu w jednym miejscu bardzo usprawnia domową organizację i ułatwia samo sprzątanie. Super, jeśli można sobie pozwolić na wydzielenie pomieszczenia gospodarczego, w którym poza akcesoriami i środkami do sprzątania, znalazłoby się miejsce i na pralnio-suszarnio-prasowalnię. Ale nawet jeśli nie, chcę Wam pokazać, że wystarczy szafa, albo jej część, by zorganizować funkcjonalny kącik gospodarczy.

_____

Moja szafa gospodarcza

Moja szafa gospodarcza to jeden z modułów szafy w holu wejściowym. Jest to Ikea Pax. Jej szerokość to 50cm, wysokość 201 cm i głębokość 56 cm. Jako wyposażenie wewnętrzne zastosowałam tam wysuwaną tacę i wysuwany wieszak.
ikea pax część gospodarcza
Szafa pełni rolę schowka na odkurzacz, zmiotkę, szufelkę, mopa oraz miotełkę do kurzu. Odkurzacz i mopa umieściłam na wysuwanej tacy. Odkurzacz spokojnie mieści się w całości, łącznie z rurą, co jest bardzo wygodne – jednym ruchem ręki całość wyjeżdża z szafy, umożliwiając swobodny dostęp. Zmiotka i szufelka wiszą na podwójnym haczyku.
szafa gospodarcza na odkurzacz, mopa, zmiotkę i szufelkę
Pozostałe akcesoria trzymam z kolei na wysuwanym wieszaku. To bardzo poręczne rozwiązanie. Do ich zawieszenia wykorzystałam sznurek, a w przypadku rękawicy do kurzu i rękawic do sprzątania dodatkowo użyłam klamerek biurowych. Zapas zmywaków, gąbeczki i szczotkę trzymam w pojemniku na spinacze.
domowe przydasie do sprzątania gdzie trzymać odkurzacz mopa w domu
W mojej szafie gospodarczej przechowuję też zapas worków do odkurzacza, ściereczek i wkładów do mopa. Trzymam je w koszu, przymocowanym na przyssawki.
wnętrze szafy gospodarczej ikea Tisken kosz z przyssawkami

_____

Rozwiązania do szafy gospodarczej

Jeśli i wy zastanawiacie się nad rozplanowaniem szafy gospodarczej, poniżej mała ściągawka z gotowych elementów, jakie możecie wykorzystać.
sprytne rozwiązania do przechowywania detergentów, mopa i odkurzacza
Fot. Ikea

Fenomenalnym rozwiązaniem jest gotowy moduł UTRUSTA Wnętrze szafy gospodarczej. To taki kombajn, mający miejsce na wszystko – od odkurzacza, wiadra i mopa po ściereczki i detergenty. Wysuwane wnętrze ułatwia dostęp, a druciane, regulowane półki przegląd wszystkiego i dopasowanie modułu do indywidualnych potrzeb. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że może być on zamontowany tylko w szafkach kuchennych METOD.

Równie kompaktowe rozwiązania oferuje Tchibo. W wersji full wypas, albo płytkiej. W tej pierwszej – zmieścicie nie tylko odkurzacz, mopa i cały zapas detergentów, ale też deskę do prasowania. I to za zupełnie niezależnymi drzwiczkami. Druga – będzie doskonałą skrytką na szczotki, zmiotki i środki czystości, a przy tym nie zajmie dużo miejsca.
szafa na środki czystości
Gdy nie ma miejsca na taki kompleksowy moduł, trzeba sobie poradzić inaczej. Ale i w takiej sytuacji nie brakuje sprytnych rozwiązań. Możecie je wykorzystać w dowolnej szafie, jaką posiadacie.szafa gospodarcza, szafa na akcesoria do sprzątania, sprzęty, domowi pomocnicy, gdzie trzymać odkurzacz, jak gdzie przechowywać odkurzacz

W ogarnięciu rury od odkurzacza pomoże VARIERA uchwyt na element odkurzacza. Podobną opcję możecie zastosować również na żelazko – VAREIERA uchwyt na żelazko. VARIERA wysuwane pudło pozwoli zapanować nad zapasowymi ściereczkami i gąbkami, znajdzie się tu też miejsce na rękawice. Jeśli w Waszej szafie macie półkę, możecie zamontować na niej kosz z klipsem OBSERVATÖR. To fajne rozwiązanie na rzeczy, które muszą być zawsze pod ręką. Dodatkowym plusem jest to, że nie będą zajmowały miejsca na półce.

Pojemniki, wieszaki i kosze

W dobie rosnącej eco-świadomości przydadzą się też różne pojemniki – VARIERA pojemnik na torby plastikowe oraz VARIERA kosz na odpady. W tym pierwszym można przechowywać siatki, bo chyba nie da się ich uniknąć jeszcze w 100%, ale ważne, by je wykorzystywać wielokrotnie. Drugiego z kolei można użyć do przechowywania butelek z detergentami.

Warto zastosować też wieszaczki na rzeczy, które można zawiesić. Fajne białe samoprzylepne haki, które można spersonalizować podpisując – PLUTT i przypisując tym samym stałe miejsca zmiotce, czy szufelce. Albo drążek VAJERT, który oprócz wieszaków ma uchwyty, do przytrzymania np. kija od szczotki, czy mopa.

No i kosze wszelkiej maści. Na detergenty, żeby można było łatwo je wyjąć: metalowe ALFREDO, bądź w wersji drewnianej – THORMOD. A dla ujarzmienia spinaczy – kosz GRAVERS lub kosz do przechowywania.

____

Idzie wiosna, a więc czas porządków, remontów, remanentów i wietrzenia szaf. Może warto więc zacząć od zaprowadzenia ładu w akcesoriach, które te porządki umożliwią? Do kogo przemawia idea organizacji szafy gospodarczej? Kto ma taką w domu? A może macie jeszcze inne patenty na sprytne przechowywanie sprzątaniowych i gospodarczych domowych przydasi? Podzielcie się nimi koniecznie w komentarzach.
jak urządzić praktyczną szafę gospodarczą, szafa na odkurzacz

Share Tweet Pin It +1

You may also like

jak udekorować dom na święta w jakim stylu zakupy wishlista poradnik zakupowy ozdoby dekoracje świąteczne

Świąteczne dekoracje – 3 style

Posted on 13/11/2018

Previous PostPRZED&PLANY | Weranda
Next PostDrzwi skrzynkowe

8 komentarzy

 1. puch ze słów
  1 rok ago

  pomieszczenia gospodarcze są bardzo dobrym pomysłem powinny być na równi ważne jak salon ;))

  Reply
  1. M.
   1 rok ago

   To prawda 🙂 Można schować ten cały galimatias i zapomnieć (do kolejnego sprzątania ;))

   Reply
 2. Karolina
  1 rok ago

  Bardzo mi się podobają te rozwiązania. Wiadomo, że w domu nie ma za wiele miejsca na przedmioty gospodarcze, a te rozwiązania pozwalają zmieścić maksymalnie dużo rzeczy w minimalnym pomieszczeniu!

  Reply
  1. M.
   1 rok ago

   To prawda – grunt to maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni, a do tego przydadzą się sprytne rozwiązania.

   Reply
 3. LIDIA Raszkowska
  10 miesięcy ago

  Co to za model frontu

  Reply
  1. M.
   10 miesięcy ago

   Dobry wieczór! Front, który wybrałam to model GRIMO.

   Reply
 4. Paulina
  8 miesięcy ago

  Hej, super rozwiązanie. Skąd ten koszyk na przysawki?

  Reply
  1. M.
   8 miesięcy ago

   Z Ikei, w poście jest link do produktu 😉

   Reply

Leave a Reply