In PORADY

Dom w Gminnej Ewidencji Zabytków

GEZ, konserwator zabytków, zabytek, remont starego domu, stary dom, Gminna Ewidencja Zabytków

Czas na kolejny post z cyklu STARY DOM – PORADY. Dzisiaj chcę poruszyć wątek Gminnej Ewidencji Zabytków. Już sama nazwa brzmi poważnie. W pierwszym skojarzeniu nasuwa się myśl, że jeśli zabytek, to będą z tym same problemy. GEZ jest czymś innym niż Rejestr Zabytków, jednak często jest z nim mylony.

GEZ/ Rejestr Zabytków jest jedną z pozycji rekomendowanych przeze mnie do sprawdzenia przed podjęciem decyzji o kupnie starego domu – 7 rzeczy, które musisz sprawdzić zanim kupisz stary dom.

W tym wpisie postaram się wyjaśnić, czym jest ewidencja zabytków, a także co oznacza dom w Gminnej Ewidencji Zabytków. Naświetlę również z czym trzeba …

Read More

Share Tweet Pin It +1

0 Comments

In DIY

Projekt małeDIY – inauguracja

zrób to sam, doityourself, małe projekty przeróbki dekoracje meble

Znacie to? Macie jakiś pomysł w głowie, cały plan wykonania, ba często nawet wszystkie niezbędne materiały, a realizację odwlekacie w czasie? Bo są pilniejsze rzeczy, bo czasami ciężko się zmobilizować. Ale kiedy już się człowiek zabierze i zrobi, to się tylko dziwi czemu się za to wcześniej nie zabrał. 😉

I jako, że mamy styczeń – czas postanowień noworocznych i podejmowania nowych inicjatyw, niniejszym inauguruję Projekt małeDIY.

_____

Projekt małeDIY

Chodzi o to, by zajrzeć do notesu z zapisanymi pomysłami, wyciągnąć ukryte w szafie/ kącie/ piwnicy/ garażu materiały i w końcu przystąpić do ich realizacji. Mogą to być też kiedyś zaczęte, a …

Read More

Share Tweet Pin It +1

2 komentarze

In DUSZA STAREGO DOMU

Najważniejszy mebel – kredens Babci Marianny

stare meble przedwojenny kredens po renowacji

Dziś będzie o najważniejszym meblu w naszym starym domu. Choć chyba jeszcze bardziej adekwatne byłoby określenie – honorowy mebel. Stary przedwojenny kredens. Kredens Babci Marianny. Najcenniejszy kawałek drewna spośród wszystkich posiadanych. Rodzinna pamiątka.

_____

Kredens story

Stał w starej chałupie. Robił za spiżarkę na słoiki. Nie miał drzwiczek w dolnej części. Miałam chyba 14, a może 15 lat, gdy nadszedł moment, żeby tą starą chałupę przed murowanym domem Babci rozebrać. Ale w środku był przecież on – kredens. Przeszkadzał w rozbiórce. Nie było dla niego nowego miejsca. Babcia postanowiła, że się go pozbędzie. Chwyciła za… siekierę i odrąbała jedne przeszklone drzwiczki.

Akurat …

Read More

Share Tweet Pin It +1

8 komentarzy

In URZĄDZANIE WNĘTRZ

3 sposoby na konsolę

urządzanie wnętrz konsola we wnętrzach w domu

Konsola to mały stolik przyścienny, który umieszczany był zazwyczaj pod lustrem, pomiędzy oknami. Niegdyś służył do stawiania pięknych przedmiotów dekoracyjnych – zegara, wazy, jakiejś rzeźby, wazonu z kwiatami. Współcześnie poza funkcją ekspozycyjną, konsola pełni też rolę funkcjonalnego mebla, na który można odłożyć najważniejsze drobiazgi.

W sklepach można znaleźć duży wybór wszelkiego rodzaju konsoli – od stylowych, drewnianych z toczonymi nogami po minimalistyczne metalowe. Umożliwia to wstawienie takiego mebla do wnętrza w zasadzie każdym stylu. lista zakupowa, przegląd sklepów, konsole, do domu, do mieszkania, do przedpokoju, do salonu, do jadalni, do sypialniRead More

Share Tweet Pin It +1

4 komentarze

In STARY DOM

Top 7 postów na blogu w 2018 roku

podsumowanie roku 2018 na blogu, najpopularniejsze posty, co czytaliście w 2018, ulubione

Mimo, że mój blog jest bardzo młody i nie ma jeszcze nawet roku, zdecydowałam się zrobić podsumowanie najpopularniejszych postów – Top 7 postów na blogu w 2018 roku.

Może jakiś post przegapiliście? A może jakiś szczególnie się Wam spodobał i chętnie przeczytacie go jeszcze raz?

Poniżej znajdziecie zestawienie postów, które czytaliście najchętniej w minionym roku.

_____

Top 7 postów na blogu w 2018 roku Miejsce 7. Remontujemy przedwojenny dompodsumowanie roku 2018 na blogu, najpopularniejsze posty, co czytaliście w 2018, ulubione

Pierwszy, inauguracyjny …

Read More

Share Tweet Pin It +1

2 komentarze

In STYL ŻYCIA

Jadalnia w świątecznej szacie

jadalnia na święta wystrój dekoracje ozdobiona

Dziś chcę Wam zaprezentować mój dom udekorowany na święta. Będzie to jadalnia w świątecznej szacie, a także ustrojony piec kaflowy i inne dekoracje w salonie.

Pisałam Wam, że spośród tegorocznych inspiracji na świąteczne dekoracje wybrałam styl Rozgwieżdżone niebo. Najpierw powstał wieniec adwentowy w granacie, potem kilka DIY na tunning bombek i moje pozostałe pomysły na dekoracje w granacie. Również prezenty spakowałam w papiery i wstążki dopasowane do stylu dekoracji wybranego na ten rok.

Z ubieraniem choinki zawsze wstrzymujemy się do kilku dni przed Wigilią. Tegoroczna została ubrana w sobotę. Także piec kaflowy udekorowałam świątecznie. Poniżej możecie zobaczyć efekty.

_____

Read More

Share Tweet Pin It +1

0 Comments

In DIY

DIY | Stół ze starych desek

zrób to sam stół ze starych desek na metalowych kozłach lerberg

Bardzo chciałam taki mieć. Stół ze starych desek. Odzyskanych podczas remontu naszego starego domu. Oczyma wyobraźni widziałam go…na tarasie, a tymczasem stanął…w jadalni. 😉 Ale może po kolei…

_____

Potrzeba wyzwala kreatywność

Ten stół powstał z potrzeby. Naglącej. Zbliżała się uroczystość rodzinna, dopiero co zakończył się remont parteru domu, a w jadalni wiało pustką. Znajdował się tam tylko kredens. Co prawda piękny i z duszą, mieszczący cała zastawę stołową, ale jednak tylko kredens. A trzeba było przecież przy czymś posadzić gości.

Napatrzyłam się na takie własnoręcznie robione stoły na Pintereście i w amerykańskim programach o metamorfozach domów.

A, że mieliśmy dużo starego …

Read More

Share Tweet Pin It +1

2 komentarze