In DIY, STARY OGRÓD

DIY | Poidełko dla ptaków

wodopój dla ptaków w ogrodzie

Mój stary ogród podlega rewitalizacji. Za nami prace porządkowe, pozbyliśmy się też części starych i niedekoracyjnych już nasadzeń, robiąc miejsce na nowe, odpowiadające założonej koncepcji. Jednak przede wszystkim chcę zachować klimat tajemniczości, jaki posiadają stare ogrody. Mój nowy stary ogród będzie nastrojowy, pełen zakątków, tylko czekających, by je odkryć.

Choć do efektu finalnego jeszcze długa droga, gromadzę już sobie elementy dekoracyjne, które dopełnią klimatu wymarzonego ogrodu. Jednym z nich jest poidełko dla ptaków, które ustawię w którymś z urokliwych zakamarków.

_____

Gotowe rozwiązania

W sklepach dostępnych jest wiele różnych wzorów i rodzajów poidełek, więc możemy wybrać takie, które będzie pasowało do stylu …

Read More

Share Tweet Pin It +1

0 Comments

In DUSZA STAREGO DOMU

Stolarka drzwiowa – przesuwne drzwi dwuskrzydłowe

drzwi chowane w ścianę drzwi podwójne drzwi ze szprosami

Te drzwi były jednym z elementów, które w naszym starym domu mnie zachwyciły. Mimo, że niewątpliwie wymagały renowacji. Mogliście już je zobaczyć w pierwszym poście na blogu.

stare drzwi oryginalna stolarka drzwiowa

Dostrzegłam drzemiący w nich potencjał i możliwości, które za sobą niosły. W końcu jak na dzisiejsze standardy domów salon o powierzchni niespełna 19 m2 jest niespotykany i mały. Te drzwi dawały możliwość połączenia salonu z jadalnią przez szerokie przejście, które w zależności od potrzeb – czasami rozdziela, czasami integruje.

Żeby wzmocnić jeszcze …

Read More

Share Tweet Pin It +1

0 Comments

In DIY, URZĄDZANIE WNĘTRZ

DIY | Piękna witryna w stylu nowojorskim

witryna w stylu hampton szara

Marzyła mi się do salonu witryna w stylu nowojorskim. Nie za duża, z pełnymi drzwiczkami w dolnej części i przeszkloną górą. Znalazłam dosyć szybko piękną, drewnianą, szarą, z białym wnętrzem. W dolnej części z szufladą, w górnej z przeszklonymi drzwiczkami, ozdobionymi efektownymi szprosami, układającymi się w geometryczne wzory. Idealną. Liczyłam się z tym, że taki elegancki mebel może trochę kosztować, ale nie, że aż tyle – prawie 7 tys. PLN. Kwota przekraczała mocno budżet na ten cel. Pozostawało więc szukać dalej. Równolegle trafiłam na ciekawą ofertę na OLX. Oczyma wyobraźni od razu widziałam ją w docelowej szaro-białej kolorystyce. W górnej części brakowało co prawda półek, …

Read More

Share Tweet Pin It +1

2 Comments

In STARY OGRÓD, STYL ŻYCIA

Papierówki – mój smak lata

stara jabłoń oliwka inflancka

Smak lata to dla mnie zdecydowanie papierówki.

Gdy zamknę oczy czuję ich zapach i smak.

Powracam do czasów dzieciństwa i beztroski, kiedy wakacje spędzałam u Babci na wsi. Na środku pola rosła papierówka. Babcia zbierała opadnięte jabłka i przynosiła w fartuszku do domu. Część zjadaliśmy od razu, na surowo. Takie pyszne, lekko kwaskowate i pachnące. Część jabłek szła na pucki (drożdżowe bułeczki z jabłkami lub jagodami). Z reszty Babcia smażyła marmoladę. Obierała i kroiła na kawałeczki dziesiątki jabłuszek, by potem smażyć je w starym prodiżu. Ten zapach roznoszący się po całej kuchni… Potem jadło się tą marmoladę, rozsmarowaną na kromce pieczonej bułki, posmarowanej masełkiem. Ach… …

Read More

Share Tweet Pin It +1

2 Comments

In DUSZA STAREGO DOMU

Piec kaflowy

przedwojenny dom piec kaflowy

Taki najprawdziwszy. Stawiany przez mistrza zduńskiego. Z cegły szamotowej i pięknych białych kafli. Z możliwością patrzenia na ogień.

Niestety w naszym starym domu nie zachował się żaden oryginalny piec kaflowy, a według najstarszych planów było ich cztery na samym dole. Kolejne trzy znajdowały się na piętrze. Do lat 70. XX w. było to jedyne ogrzewanie w domu. W piwnicy znaleźliśmy wprawdzie pozostałości białych kafli piecowych, jednak w ilościach niewystarczających do odtworzenia pieca.

Jakoś niedługo po rozpoczęciu remontu domu, w gazecie trafiliśmy na artykuł o zawodzie zduna, a gdy okazało się, że salon zduna znajduje się w naszej okolicy, to było jak przeznaczenie 😉 On sam …

Read More

Share Tweet Pin It +1

0 Comments

In STARY DOM

Co to znaczy ‘stary dom’?

stary dom stare okna stara papierówka

Stary

Najbardziej trafne definicje tego przymiotnika z Wikisłownika, pasujące do starego domu, to:

„mający wiele lat, niemłody”

„długo istniejący, mający wieloletnią tradycję”

„pochodzący z odległej przeszłości”

ale też:

„zniszczony w wyniku długiego używania”.

Jak byłam mała, stare wydawały mi się osoby w wieku lat czterdziestu. Dziś już tak nie myślę 😉

Powiedz mi z którego dziesięciolecia pochodzi Twój dom, a powiem Ci jaki jest…

Percepcja wieku nieruchomości jest nieco inna. Dla mnie osobiście nie każdy dom z rynku wtórnego jest stary. Robiąc rozeznanie w internecie znalazłam jednak przypadki określania osiedli z lat 90-tych jako starych. Zgodzę się, że mają już swoje lata – …

Read More

Share Tweet Pin It +1

0 Comments

In STARY OGRÓD

Królowa mojego ogrodu

stary ogród róża pnąca Flame Dame

Stary dom to również stary ogród wokół. I mimo, że był zaniedbany, zarośnięty i domagał się uwagi, miał potencjał. Był tajemniczy i skrywał kilka skarbów. Dziś chcę Wam opowiedzieć o jednym z nich.

Królowa jest tylko jedna

Niekwestionowaną królową mojego starego ogrodu jest ona – róża.

Kwitnie niesamowicie intensywnie, wręcz powala eksplozją pąków i kwiatów. Niestety tylko raz w roku, ale za to długo (ok. miesiąca) i obficie. Cała dosłownie skąpana jest w kwiatach. Jej łodygi mimo podpór i podpinania, potrafią chylić się do ziemi pod naporem ciężaru kwiatów.

Kwiaty barwy czerwono-amarantowej są niezwykle okazałe i pełne, o lekko falujących płatkach. Róża szybko się rozrasta …

Read More

Share Tweet Pin It +1

0 Comments

In PRZED & PLANY

PRZED | Hol wejściowy

stary dom remont generalny ganek

Mogliście już zobaczyć plany i metamorfozę górnej łazienki. Dziś chcę Was zaprosić do holu wejściowego. Jest to pomieszczenie, które poddaliśmy nie tylko generalnemu remontowi, ale i przebudowie. Drugiej w jego historii.

Hol wejściowy przed

Dla lepszego zobrazowania zakresu zmian posłużę się rzutami z góry. W pierwszych planach domu, jakie posiadamy, pochodzących z lat 60. XX w. hol wejściowy figuruje jako sień. Miała ona kształt trapezu i powierzchnię ok. 2,95 m2. W takiej formie pełniła wyłącznie funkcję pomieszczenia przejściowego, zatrzymywała zimne powietrze i eliminowała przeciągi. Do sieni wchodziło się przez dwuskrzydłowe drzwi, otwierane na zewnątrz, a następnie przez kolejne dwuskrzydłowe drzwi w głąb domu.

Read More

Share Tweet Pin It +1

0 Comments

In URZĄDZANIE WNĘTRZ

Jak dodać elegancji szafie z Ikei?

Pokazałam Wam już jak wygląda moja szafa w holu wejściowym i jak ją rozplanowałam. Mimo, że pochodzi z Ikei, sądzę, że udało mi się dodać jej charakteru. Dziś chcę Wam pokazać w pełni skończoną szafę i podzielić się z Wami moimi patentami na dodanie elegancji meblowi z sieciówki.

Wystarczy 5 kroków: Krok 1 – Zamiast szafy na wymiar – zrób wnękę pod szafę

Plusem zamawiania szafy na wymiar jest możliwość dostosowania jej do konkretnej powierzchni, którą chcemy zabudować. A gdyby tak spróbować to odwrócić i dopasować wnękę pod gotowe elementy? Miałam o tyle ułatwione zadanie, że mój hol wejściowy i tak przechodził generalny remont. …

Read More

Share Tweet Pin It +1

0 Comments

In DUSZA STAREGO DOMU

Łączenie ściany z sufitem „na butelkę”

zaokrąglone łączenie ścian z sufitem

Postanowiłam stworzyć osobny cykl postów – DUSZA STAREGO DOMU, dedykowany elementom decydującym o atmosferze starego domu. Mieliśmy to szczęście, że w naszym domu nie było zbyt wielu modernizacji, więc zachowały się oryginalne elementy. Wszystkie, które się dało, zachowaliśmy. Wiele z nich zostało poddanych pieczołowitej renowacji, która przywróciła im blask. Wiele zostało odtworzonych. Zastosowaliśmy też takie materiały wykończeniowe, które wpisują się w stylistykę starego domu. Dzięki temu udało się podkreślić to, co najważniejsze – wiek naszego domu i jego indywidualny charakter.

Na inaugurację tego cyklu wybrałam łączenie ścian z sufitem „na butelkę”, gdyż jest to element, który występuje prawie we wszystkich pomieszczeniach w domu.

Read More

Share Tweet Pin It +1

0 Comments