Jak co roku o tej porze, robię wieniec adwentowy. Zawsze inny, zawsze nietypowy. I chyba dojrzałam do tego, żeby przestać określać go wieńcem, a zacząć nazywać po imieniu – stroikiem adwentowym. Bo choć idea jest niezmienna – są cztery świece, które będą odmierzać kolejne niedziele Adwentu, towarzysząc oczekiwaniu, to kształtem daleko mu do okręgu. Nie ma też w sobie nic z charakterystycznych adwentowych kolorów: fioletu, czy różu. W tym roku będzie to stroik adwentowy w stylu modern rustic.
Sam pomysł na stroik adwentowy zrodził się już kilka lat temu, ale jego podstawa – drewniana skrzynka – gdzieś się zapodziała podczas remontu. Jest to swego rodzaju pamiątka, bo znaleźliśmy ją w domu po jego zakupie. Uważam, że takie przedmioty dodają klimatu, dlatego go zostawiłam z myślą o przyszłych projektach. Szczęśliwe kilka dni temu udało się skrzynkę odnaleźć i mogłam wcielić w życie swój pomysł 😊
W te święta stawiam na naturalne, proste dekoracje. Kolory przewodnie to biel, ciemna, przygaszona zieleń, stare złoto, cynk z dodatkiem ozdób z drewna i papieru pakowego. Nie zabraknie też naturalnych dekoracji w postaci szyszek, czy wykonanych ze sznurka i juty. Taki „modern rustic”. Wciąż żywe są we mnie wspomnienia wiosny, lata i jesieni, kiedy każdą wolną chwilę spędzałam w ogrodzie lub na łonie natury, którą zapragnęłam niejako przenieść do wnętrz na święta. 💚
W tym poście znajdziecie instrukcję na prosty stroik adwentowy w stylu modern rustic.
_____
DIY | JAK ZROBIĆ STROIK ADWENTOWY
W STYLU MODERN RUSTIC?
Co będzie Ci potrzebne?
- drewniana skrzynka (najlepiej ze starego drewna, ale może być postarzana)
- 4 świece
- 4 świeczniki
- ozdoby: sztuczny mech, omszona kora, szyszki w różnych rozmiarach, tabliczki z cyframi 1-4, żołędzie, małe bombeczki w kolorze butelkowej zieleni
- keramzyt, pistolet z klejem na gorąco, nożyczki, drut florystyczny
Wykonanie krok po kroku
1/ Zaczęłam od wypełnienia skrzynki keramzytem do 2/3 wysokości i umieszczenia w nim świeczników. Użyłam keramzytu, bo moja skrzynka jest bardzo głęboka i chciałam ją w ten sposób spłycić. Świeczniki z kolei zapewnią większą stabilność świecom.
2/ Następnie całą przestrzeń pomiędzy wyłożyłam sztucznym mchem. Postanowiłam dołożyć też kawałki omszonej kory.
Odsłaniając tegoroczne kulisy powstawania stroika, naszła mnie pewna refleksja. Ale może sami zgadniecie? Jaki element nie pasuje/ odstaje od poniższego zdjęcia?
Że ten rok jest nietypowy i dziwny, to wiadomo. Ale, że będę robić stroik adwentowy i patrzeć na dalie, to się nie spodziewałam. 😉 Ścięłam wszystkie we środę, jakby podświadomie przeczuwając, że to ostatnie w tym roku. W nocy przyszedł mróz i ściął wszystkie, kwitnące wciąż kwiaty. Tak długiego sezonu ogrodniczego nie pamiętam! Niemniej zestawienie świeżych kwiatów z własnego ogrodu i elementów charakterystycznych dla Bożego Narodzenia, nasuwa tylko jeden komentarz: „Co za rok!”
3/ W kolejnym kroku zajęłam się tabliczkami z cyferkami. Mam je od wielu lat, ale za każdym razem, gdy je wykorzystuję, dodaję jakiś inny akcent dekoracyjny. Tym razem dołożyłam po małym dzwoneczku, który przymocowałam drucikiem florystycznym. Do niego za pomocą kleju na gorąco przykleiłam po małej szyszeczce.
Drucik florystyczny jest dosyć sztywny, dzięki czemu gotowe tabliczki wbiłam po prostu bezpośrednio w świece.
4/ Świece osadziłam w świecznikach, w skrzynce i dołożyłam jeszcze trochę mchu.
I zaczęłam ozdabianie. Zdecydowałam się tylko na kilka szyszek, żołędzie i parę matowych bombeczek. W końcu miało być prosto i naturalnie.
Gotowy stroik prezentuje się tak:
Całość zajęła nie więcej niż pół godziny. Wykorzystałam rzeczy, które już miałam w domu, dokupiłam jedynie omszoną korę i małe ciemnozielone bombeczki. Żołędzie nazbierałam podczas jednego z wakacyjnych wyjazdów.
I jak Wam się podoba stroik adwentowy w stylu modern rustic?
A wy przygotowaliście już swoje wieńce adwentowe? Kultywujecie tradycję zapalania świecy w każdą niedzielę Adwentu i w ten sposób odmierzania czasu do Świąt? Kto jutro też odpala pierwszą świecę?
_____
Jeśli wolicie elegancki granat, inspirację znajdziecie w poście wieniec adwentowy w granacie, który przygotowałam dwa lata temu:
Rok temu z kolei był nietypowy wieniec adwentowy w doniczkach:
Pozdrawiam Was po raz ostatni listopadowo.
No Comments