In INSPIRACJE, ROŚLINY, STARY OGRÓD

Mój tajemniczy ogród

mój ogród, jak urządzić ogród, stary ogród, nastrojowy ogród, ogród z klimatem, klimatyczny ogród

To był mój cel od początku. Chciałam, żeby mój ogród zachował klimat starego ogrodu. By był tajemniczy i nastrojowy, pełen zakątków i zakamarków, tylko czekających, aby je odkryć.

_____

Tajemniczy ogród

Zaczytana w dzieciństwie, w książce Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród”, nosiłam jego wyobrażenie w sercu na długo zanim zrodził się w głowie. Ale chciałam, żeby właśnie tak wyglądał – by był nieco baśniowy i magiczny. 💚

mój ogród, jak urządzić ogród, stary ogród, nastrojowy ogród, ogród z klimatem, klimatyczny ogród
ogród, ogrody, piękne ogrody, ogród ze smakiem, szałwia
mój piękny ogród, ogrody, ogród, stary ogród, szałwia omączona, szałwia jednoroczna

Miałam o tyle ułatwione zadanie, że nie budowałam go od zera. Zresztą nie wyobrażałam sobie, żeby nie zostawić starych drzew, czy bluszczu okalającego ogród. To właśnie on nadaje tej tajemniczości, stanowiąc piękne, zimozielone tło. Wiekowe drzewa z kolei tworzą najwyższe piętro ogrodu, dodając mu charakteru i dojrzałości. Oprócz papierówek i śliw, znajdują się tu również lilaki, winorośl, sosna i świerki. Nad wszystkim dostojnie góruje kasztan sąsiada i mimo, że „zapożyczony” – cudownie uzupełnia kompozycję. Te dwa elementy – bluszcz i stare drzewa – składają się na szkielet ogrodu. Tworzą tło dla innych roślin i zwiększając komfort wypoczynku.

światło, słońce, winorośl, pergola z winogronem, jabłoń, papierówka, papierówki
tajemniczy ogród, stylowy ogród, piękny ogród, jak urządzić ogród, nawierzchnie w ogrodzie, ścieżki w ogrodzie

Powstały też zupełnie nowe rabaty i nasadzenia, ale wpisane w zastaną roślinność. A jako romantyczna dusza nie mogłam nie wprowadzić tu kolorowych, kwitnących kwiatów: hortensji, róż, szałwii i dalii. Wszystko utrzymane jest w odcieniach bieli, różu i fioletu. Wyjątek stanowi ona – królowa ogrodu – róża w kolorze karminowo-amarantowym. Ale królowej się wybacza 😉 Do tego pnącza: winobluszcz pięciolistkowy, przywarki japońskie, powojniki oraz  byliny: funkie, paprocie, sadziec. Dla dodania delikatności i lekkości dodałam trawy: turzyce morowe i rozplenice, które cudownie tańczą na wietrze. Całość uzupełniam roślinami jednorocznymi o ciekawych liściach, jak: wilec, plektrantus, dichondra srebrzysta, czy starzec, a także sezonowymi: na wiosnę – bratkami, latem – supertuniami, niecierpkami i pelargoniami, jesienią z kolei w donicach królują wrzosy i chryzantemki.

hortensja drzewiasta, rabata, jak założyć rabatę, hosta, funkia, trzmielina
hortensje, hortensja drzewiasta, jakie kwiaty warto mieć w ogrodzie
róża, moje róże, stara róża, pergola, kwiaty z ogrodu
dalia, georginia, kwiaty lata, kwiaty jesieni, romantyczny ogród
dalia, piękne kwiaty, bluszcz, hedera helix, pnącza do ogrodu, rośliny zadarniające

Mix ogrodu angielskiego i francuskiego, czyli trochę nasadzeń naturalistycznych, trochę elementów bardziej formalnych, jak kule bukszpanowe, bukszpanowe obwódki, symetryczne nasadzenia.

Całość jest zamknięta murem, który porastają pnącza – z czasem stworzą zielone ściany. Niewątpliwie dodaje to kameralności ogrodowi. Wisienkę na torcie stanowią urokliwe detale – pergole, kute wsporniki, donice oraz elementy małej architektury ogrodowej – wodozdrój i kolumny z ozdobnymi kulami, poidełko dla ptaków, latarenki. To wszystko dodaje klimatu i sprawia, że ogród jest jeszcze bardziej stylowy.

architektura ogrodowa, kamienne dekoracje do ogrodu, wodozbiór, poidełko, fontanna, stary ogród, tajemniczy ogród, w tajemniczym ogrodzie
róża pnąca, poidełko dla ptaków, moje róże, piękna róża, polecane róże, bluszcz, hedera helix

_____

Mój ogród – moja pasja

Mimo, że ogród jest wciąż w fazie rozwoju – pierwsze nowe nasadzenia powstały dopiero rok temu – odczuwam ogromną satysfakcję i radość z tego, jak już wygląda. Mnóstwo włożonej pracy, ale i wielka przyjemność czerpana z prac ogrodowych. Uwielbiam obserwować jak wszystko się rozwija i kwitnie. Cieszy mnie każdy listek, pączek i kwiatek, każda nowa posadzona roślinka. Ta możliwość podglądania całego cyklu życia roślin i opiekowania się nimi, to całe piękno świata zaklęte w kwiatach i zieloności na wyciągnięcie ręki. Bo w ogrodzie co rusz dzieje się magia. Natura jest czarodziejką i perfekcjonistką, no sami zobaczcie 😊

hortensje, hortensje bukietowe, ostrokrzew formowany w kulę, hosta, bluszcz, hedera helix, funkia, rozplenica

Samo przebywanie w ogrodzie sprawia mi ogrom radości i przynosi ukojenie. Nawet na niewielkim kawałku zieleni można poczuć zbawczą moc natury i jej dobroczynny wpływ. W szczególny sposób odczuwam to w tym roku, gdzie w dobie izolacji, własny kawałek ziemi jest bezcenny. Życie w zgodzie z rytmem natury daje spokój i przywraca radość życia. W końcu zielony to kolor nadziei 💚No i jest gdzie popracować, bo oczywiście cały czas coś dosadzam, wciąż też jeszcze pracuję nad nowymi rabatami.

pod pergolą, winorośl, winogron, rozplenica, hortensja drzewiasta, jesienny ogród, co kwitnie we wrześniu

_____

Ale ogród! Romantyczny

Dzięki Green Canoe możecie zobaczyć mój tajemniczy ogród u schyłku lata w romantycznej odsłonie, z kwitnącymi hortensjami w pełnej krasie 💜 Miałam tą przyjemność, że mój ogród zainaugurował nową serię ‘Ale ogród’ na kanale Asi, na YouTube. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zobaczyć filmiku, serdecznie zapraszam na wirtualny spacer po moim starym ogrodzie.

_____


Niedługo będę miała dla Was kolejne ogrodowe inspiracje, bo tego lata odwiedziłam dwa piękne ogrody pokazowe. Sezon ogrodowy zakończony, mogę się więc wziąć za obróbkę zdjęć, a mam ich całe mnóstwo. Tymczasem pozdrawiam.

Share Tweet Pin It +1

You may also like

Previous PostTarasLOVE | Taras Uli Pedantuli
Next PostŚwiąteczne dekoracje – 3 trendy

2 komentarze

 1. Honorata
  3 lata ago

  CO to za piękne niebieskie kwiaty?

  Reply
  1. M.
   3 lata ago

   One są fioletowe, choć na zdjęciu faktycznie jakoś niebiesko wyglądają 😉 To szałwia jednoroczna, polecam bardzo kwitnie od końca kwietnia do dziś!

   Reply

Leave a Reply