In STYL ŻYCIA

Wiosenno-wielkanocna strefa dzienna

wielkanoc, wielkanocne dekoracje, wielkanocny stół, jak nakryć wielkanocny stół, jak udekorować dom na wielkanoc

Wiosna przyszła, już ją czuć i widać. W tym roku była jeszcze bardziej wyczekiwana, tak wszystkim nam w tym nietypowym czasie narodowej kwarantanny trzeba zieleni, słońca, wiosennego powietrza i zapachu ziemi. I nadziei. 💚 A tą zawsze niosą zbliżające się Święta Wielkanocne. Zapraszam na moje propozycje dekoracji do wiosenno-wielkanocnej strefy dziennej.

Pod tym względem jestem tradycjonalistką. Ma być prosto, pastelowo i zielono. Miałam wizję stołu z naręczem bladoróżowych tulipanów i gałązek eukaliptusa. Cieszyłam się na wyprawę na giełdę kwiatową i spacer wśród mnóstwa pięknych kwiatów. Zanim jednak ta wizja się zmaterializuje, wdrożyłam plan B.

Przy tworzeniu tegorocznych wiosennych dekoracji wykorzystałam to, co mam w domu i ogrodzie. Sięgnęłam do zapasów moich kreatywnych przydasi i udało się też stworzyć zupełnie nowe dekoracje, mam nadzieję, że będą dla Was inspirujące, a też jest to fajny pomysł na zajęcie rąk i głowy 😉

_____

Wiosna w salonie

Och, jak potrzebowałam już wprowadzić do wnętrz wiosnę, trochę świeżości i koloru. Sięgnęłam po sprawdzone patenty na wiosenne dekoracje. Na pierwszy ogień poszły poduszki na kanapie, wymieniłam je na te w pastelowych kolorach – szarym i bladoróżowym. Dodałam też lnianą poszewkę, ozdobioną haftem richelieu.

szafirki, wielkanocne dekoracje, wiosenne dekoracje, jak udekorować dom na wielkanoc, wiosna w domu

Na bocznym stoliku ustawiłam wazon z baziami, a na witrynce miniaturową hortensję. Już takie drobne akcenty wprowadzają wiosenną atmosferę i sprawiają, że w pomieszczeniu robi się przyjemniej.

wielkanocne dekoracje, wielkanocne ozdoby, jak udekorować dom na wielkanoc, wielkanoc w domu

Na piecu zawisł własnoręcznie przeze mnie wykonany wianek z jaskrami. Chciałam, by był typowo wiosenny, żeby mógł powisieć sobie tutaj dłużej. Instrukcję jego wykonania znajdziecie w poście Wiosenny wianek boho.

wiosenne inspiracje, wiosenny wianek, wianek boho, jak zrobić wianek, jak zrobić wianek wielkanocny, jak zrobić wianek krok po kroku

Dla towarzystwa na cokole ustawiłam dwa świeczniki z… pisankami (przynajmniej w zamyśle miały nimi być). A na pewno były nimi, zanim obkleiłam je kwiatkami. 😉 Trochę przez to zatraciły kształt, ale wydaje się, że mimo to stanowią ciekawą ozdobę. No i wnoszą kolor. Kolejny z moich patentów, czyli świeże kwiaty, tym razem  w postaci niebiesko-fioletowych szafirków z ogródka. Wiosenne kwiaty to najlepsza dekoracja. Uwielbiam wszelkie kwiaty cebulowe: hiacynty, szafirki, narcyzy i tulipany.

dom na wiosnę, dom na wielkanoc, wielkanoc 2020, wielkanocne ozdoby

Jak widzicie moje tegoroczne dekoracje są mocno wiosenne, tylko z delikatnymi akcentami wielkanocnymi. Ale jest tak jak lubię – prosto, pastelowo, kojąco.

_____

Wielkanoc w jadalni

A jak Wielkanoc, to i propozycja nakrycia wielkanocnego stołu. Na środku położyłam jutowy bieżnik i ułożyłam wiklinowe podkładki. Wykorzystałam zastawę w delikatnie kremowym odcieniu, dodając do niej serwetki z delikatnym haftem, które kiedyś podarowała mi mama.

wielkanocne ozdoby, wielkanocne zwyczaje, wielkanocne dekoracje, wielkanocny stół
jak nakryć stół na wielkanoc, jak udekorować stół na wielkanoc, wielkanocne ozdoby, wielkanocne dekoracje
jak nakryć stół na wielkanoc, jak udekorować stół na wielkanoc, wielkanocne ozdoby, wielkanocne dekoracje

Na stole znalazł miejsce wianek z wierzbowych witek wypełniony mchem, którego używałam do Wielkanocnego dekorowania już w zeszłym roku, a który przechował się w nienaruszonym stanie. Do dekoracji wykorzystałam również wykonany rok temu wielkanocny wianek z jajek i piór. Ułożony na tacy prezentuje się wspaniale i wnosi typowo wielkanocny akcent. Do tego białe figurki kurek, ceramiczna pisanka z tłoczonym wzorem i świeże kwiaty  – szafirki z ogródka i róże (najlepiej pasowałoby tulipany, ale w okolicznym spożywczym były tylko róże, więc wykorzystałam to, co było dostępne na dany moment). Sadzę, że wpasowały się całkiem nieźle, a kolorem nawiązują do jaskrów na wiosennym wianku boho.

dom na wielkanoc, wielkanocne ozdoby, wielkanocne zwyczaje, wielkanocne dekoracje, wieniec, wielkanocny wianek

Jednak główną dekorację w jadalni stanowi wieniec, który zawisł pod żyrandolem. Bluszcz, którym oplotłam konstrukcję, wnosi trochę zieleni. Jako, że nie przepadam za nadmiarem ozdób, zawiesiłam ich dosłownie kilka – szklane jajka i drewniane pisanki. Ale już tyle wystarczy, by zrobiło się odświętnie i wielkanocnie.

wielkanocny wianek, wielkanocne ozdoby, wielkanocne dekoracje, wiosenny wianek

Oprócz stołu, dekoracje ustawiłam też na kredensie. Znalazły się tam dwa świeczniki – jeden drewniany, postarzany , drugi metalowy, w betonowym kolorze. W tle za świecznikami ustawiłam własnoręcznie przerobioną botaniczną ramkę, zawierającą ryciny kwitnących roślin. To kolejny wiosenny akcent. Po drugiej stronie stoi szklane pudełko z kulami z mchu, które wnoszą fajny akcent zieleni.

kredens, renowacje, stare meble, odnowiony kredens, starocie

Przyozdobiłam też stolik pomocniczy. Ustawiłam tam szarą figurkę zająca, szklany pojemnik w kształcie jaja, wypełniony pisankami oraz bratki w drewnianej donicy w  kolorze postarzonego drewna. Całość kompozycji uzupełnia rattanowy klosz.

wielkanocne ozdoby, wielkanoc w starym domu, wielkanoc, wielkanocne śniadanie, wielkanocne zwyczaje

Wiosenno-wielkanocna strefa dzienna

No i czas na szersze kadry, i ujęcia całej strefy dziennej w wiosenno-wielkanocnym wydaniu. Dzięki przesuwnym drzwiom dwuskrzydłowym, chowanym w ścianę, po ich wsunięciu salon z jadalnią są doskonale zintegrowane. Zadbałam więc o to, żeby dekoracje były spójne, dobrze ze sobą grały i uzupełniały się. Całość nabrała iście świątecznego wyrazu.

piec kaflowy, wielkanocne dekoracje, wielkanocne ozdoby, wielkanoc w domu
wielkanocne śniadanie, wielkanocne dekoracje, wielkanocne ozdoby, dom na Wielkanoc, jak przystroić stół wielkanocny
wielkanocny stół, wielkanocny stół dekoracje, wielkanocne ozdoby, jak udekorować stół wielkanocny, jak powinien wyglądać stół wielkanocny, jak zrobić stroik wielkanocny na stół, jak ozdobić stół wielkanocny
wielkanocne ozdoby, wielkanocne dekoracje, wielkanocny stół, jak udekorować stół wielkanocny, jak powinien wyglądać stół wielkanocny

Zbliżające się Święta Wielkanocne będą pod wieloma względami nietypowe, mimo to zachęcam, żeby zadbać o ich ładną oprawę. Naprawdę nie potrzeba dużo, by udekorować dom. Na pewno każdy z Was znajdzie w domu poszewki w pastelowych kolorach i coś zielonego. Wystarczy gałązka, by wprowadzić wiosnę do wnętrza. A może znajdziecie gdzieś zapomnianą paczkę rzeżuchy, która również może wspaniale ozdobić stół. Zachęcam Was, by w tym roku inaczej podejść do świątecznych dekoracji, przygotować je z tego, co znajdziecie w domu, uzupełniając świeżymi, zielonymi akcentami. Gwarantuję, że wprowadzą trochę radości i ożywią wnętrza, poprawiając nastrój przebywającym w nich domownikom. Jestem bardzo ciekawa Waszych pomysłów, podzielcie się nimi w komentarzach.

Share Tweet Pin It +1

You may also like

jadalnia stan i wizja po zakupie moodboard stary dom

PRZED & PLANY | Jadalnia

Posted on 06/12/2018

wieniec adwentowy stroik dekoracje świąteczne Adwent 2018

DIY | Wieniec adwentowy w granacie

Posted on 27/11/2018

Previous PostDIY | Wiosenny wianek boho
Next PostDIY | Wielkanocny wianek nad stół

No Comments

Leave a Reply