In DIY, małe DIY, STYL ŻYCIA

DIY | Wielkanocny wianek z jajek i piór

pisankowy wianek jak zrobić wielkanocny wianek z pisanek krok po kroku dekoracje Wielkanocne ozdoby

Tak jak zapowiedziałam w poście o Wielkanocnym dekorowaniu, dziś podam Wam przepis na jajka, a dokładnie na wielkanocny wianek z jajek.

Warto bowiem wykorzystywać rzeczy, które już mamy i pomyśleć nad nadaniem im nowych zastosowań i form. Tak było ze styropianowymi pisankami…

_____

Pisankowy wianek

Idąc za ciosem, w ślad za hortensjowym wiankiem, którego użyłam do wiosennej aranżacji drzwi zewnętrznych, postanowiłam zrobić też jakiś wianek bardziej świąteczny w klimacie. Pomysł na niego wyszedł od styropianowych jajek, które kupiłam dwa lata temu. Do poprzednich aranżacji używałam dosłownie kilku sztuk, a miałam ich -dzieści. Czemu więc nie wykorzystać ich właśnie w wiankowym celu? W swoich przydasiach znalazłam jutową taśmę i piórka. Dokupiłam tylko styropianowe koło jako podstawę i zabrałam się do pracy.

Poniżej znajdziecie instrukcję jak zrobić wianek ze styropianowych pisanek krok po kroku.

 _____

DIY: JAK ZROBIĆ WIELKANOCNY WIANEK Z JAJEK I PIÓR?

Co będzie Ci potrzebne?

 • koło/ wianek ze styropianu (mój ma średnicę 20 cm)
 • styropianowe jajka
 • piórka
 • wstążka lub taśma
 • sznurek
 • nożyczki
 • nóż i deska do krojenia
 • pistolet z klejem na gorąco

jak zrobić wielkanocny wianek z pisanek instrukcja krok po kroku
Koszt wianka

To w zasadzie koszt styropianowego koła, które musiałam dokupić, czyli całe 4,91 zł. Resztę potrzebnych materiałów miałam w domu, ale nawet doliczając jajka, piórka i jutową taśmę, całość zamknęłaby się maksymalnie w 15 zł.

Wykonanie krok po kroku

1/ Zaczęłam od przygotowania bazy. Styropianową obręcz owinęłam jutową taśmą, którą przymocowałam klejem na gorąco. Koło możecie też pomalować farbą w kolorze posiadanych jajek, ważne, żeby prześwity były jak najmniej rzucające się w oczy.
styropianowe koło owinięte jutową taśmą
2/ Następnie przymocowałam jutowy sznurek, który będzie służył do zawieszania wianka. Miałam taki fajny, zapleciony w warkoczyk, co stanowi dodatkowy element ozdobny.
prace nad wiankiem

3/ W kolejnym kroku przystąpiłam do przepoławiania jajek wzdłuż. Jeśli kupicie większą obręcz, albo mniejsze jajeczka, spokojnie możecie wykorzystać całe. U mnie proporcje wielkości jajek do styropianowego koła były za duże, dlatego zdecydowałam się je przepołowić. Koniecznie użyjcie do tego celu ostrego noża. I zanim przetniecie jajko, nadetnijcie je lekko dookoła. To zapobiegnie nierównym krawędziom i ich wyszarpywaniu. Jest to niepomijalny krok, jeśli nie chcecie, by jajeczko (lub w najlepszym przypadku jego połowa) wylądowało w koszu.
wianek ze styropianowych jajek jajeczek
4/ Teraz czas na przyklejenie połówek jajek do wieńca. Wszystkie połówki skierowane są w jedną stronę czubkiem, żeby było bardziej harmonijnie. Zaczęłam od centralnego okręgu, potem przykleiłam zewnętrzny, a na końcu po wewnętrznej stronie koła. Zużyłam 27 połówek jajek, odpowiednio: na środek – 9, na zewnętrzny okrąg – 11, a na wewnętrzny – 7. Wykonanie wianka zajęło mi jakąś godzinę.

5/ Przerwy wypełniłam piórkami, które przykleiłam także za pomocą kleju na gorąco.

I wianek tailor-made pod kolorystykę moich wnętrz gotowy! 😊

pisankowy wianek ze styropianowych jajek jajeczek szary biały
Wianek można oczywiście zawiesić – na drzwiach, oknie, ścianie, ale też na kominku, czy piecu jak u mnie:
szary wianek z pisanek piec kaflowy kule z mchu
Równie dobrze sprawdzi się jako dekoracja stołu. Możecie po prostu położyć go na stole, albo wstawić do niego świecznik na tealighty.
stół na wielkanoc jak udekorować nakryć wielkanocne dekoracje ozdoby
Mam nadzieję, że mój wielkanocny wianek z jajek zainspiruje Was do stworzenia podobnych wielkanocnych dekoracji we własnym zakresie. A może już jakieś zrobiliście? Dajcie znać w komentarzach, jestem bardzo ciekawa Waszych pomysłów.

Share Tweet Pin It +1

You may also like

jak urządzić taras, metamorfoza, konkurs, jysk, meble tarasowe, meble na taras, jak zaprojektować taras, taras drewniany

TarasLOVE | Taras Uli Pedantuli

Posted on 15/07/2020

Previous PostWielkanocne dekorowanie
Next PostMoodboard, czyli tablica inspiracji - projekt małeDIY

2 komentarze

 1. Tanialazienka
  5 lat ago

  Świetna dekoracja. Niby zwykły wianek a jakże efektowny 🙂

  Reply
  1. M.
   5 lat ago

   Dziękuję, bardzo mi miło, że się podoba 🙂

   Reply

Leave a Reply