In DUSZA STAREGO DOMU

Drzwi skrzynkowe

drzwi ościeżnicowe podwójne białe stylowa klamka

Te drzwi zachwyciły mnie jeszcze bardziej niż dwuskrzydłowe drzwi w salonie. W tamtych widziałam potencjał i od razu miałam pomysł na ich przerobienie. Jeśli chodzi zaś o drzwi skrzynkowe, to stanęłam przed nimi w niemym zachwycie. 💙 I nie zraziła mnie wisząca na nich firaneczka, ani fakt, że były pożółknięte i pokryte wieloma warstwami farby. Przepadłam. I ta wylewająca się zza nich jasność…
renowacja drzwi na werandę drzwi drewniane podwójne
Podwójne drzwi pełniły rolę izolacji cieplnej. Zimą często zasłaniano je dodatkowo kotarą. Przed remontem weranda nie była bowiem ogrzewana. Takie rozwiązanie chroniło więc przed uciekaniem ciepła i wychładzaniem sąsiedniego pomieszczenia.

_____

Drzwi skrzynkowe

Drzwi skrzynkowe, podobnie jak okna skrzynkowe, były montowane do połowy XX w. Charakterystyczne są dla starego budownictwa: starych domów, kamienic, dworków i pałaców, współcześnie – dla budynków zabytkowych. Drzwi skrzynkowe mają specyficzną konstrukcję. Posiadają ramę-skrzynkę, w której osadzone są dwie ramy: zewnętrzna i wewnętrzna, do których montowane są skrzydła drzwiowe. Zewnętrzne skrzydła otwierają się na zewnątrz, wewnętrzne do wewnątrz.

_____

Moje drzwi skrzynkowe

Moje drzwi skrzynkowe zostały poddane gruntownej renowacji przez profesjonalnego Pana renowatora. Pożółknięta farba została usunięta, drzwi i futryna porządnie wyszlifowane, a potem pomalowane farbą w kolorze RAL 9016. Prezentują się tak:
stolarka drzwiowa stara w starym domu odnowione drzwi
ozdobna klamka do drzwi stylowa stare drzwi stare okucia do drzwi
Jak wspominałam już Wam w poście o werandzie, drzwi skrzynkowe prowadzą do niej z jadalni. Mimo, że otwarte drzwi zajmują trochę miejsca i to w obu pomieszczeniach, ich urok i klimat jaki wnoszą do wnętrz, rekompensują tą małą niedogodność.

Drzwi są bardzo stylowe. Oprócz ozdobnych kasetonów i szprosów na szybach, posiadają też piękne okucia w postaci klamek biegnących przez całą ich wysokość. Trochę niepotrzebnie zasugerowałam się opinią Pana renowatora i zdecydowałam się na klamki w kolorze drzwi. Podejrzewam za taką sugestią mogła przemawiać jego wygoda, ale nie ma tego złego. Będzie kolejne DIY najwyżej 😉
podwójne drewniane drzwi stare w starym domu
I jak Wam się podobają moje skrzynkowe drzwi? Lubicie starą stolarkę?

_____

Tutaj znajdziecie inne elementy, stanowiące DUSZĘ STAREGO DOMU i decydujące o jego atmosferze:

Łączenie ściany z sufitem „na butelkę”
Piec kaflowy
Przesuwne drzwi dwuskrzydłowe
Odkryta cegła
Kredens Babci Marianny

Share Tweet Pin It +1

You may also like

jak urządzić strefę dzienną w domu, salon, jadalnia, weranda

PRZED & PLANY | Strefa dzienna

Posted on 26/10/2018

podsumowanie roku 2018 na blogu, najpopularniejsze posty, co czytaliście w 2018, ulubione

Top 7 postów na blogu w 2018 roku

Posted on 31/12/2018

Previous PostJak urządzić praktyczną szafę gospodarczą?
Next PostTablica kredowa w stylowej ramie - projekt małeDIY

4 komentarze

 1. Honorata
  5 lat ago

  Piękne drzwi!

  Reply
  1. M.
   5 lat ago

   Dziękuję pięknie 🙂 Uwielbiam je!

   Reply
 2. Luxahaus.pl
  3 lata ago

  Bardzo ładne drzwi, niespotykane wręcz! 🙂

  Reply
  1. M.
   3 lata ago

   Dziękuję bardzo. Dlatego też nie wyobrażałam sobie, żeby ich nie zachować i nie odnowić. Są piękne i stanowią wspaniałą ozdobę wnętrza.

   Reply

Leave a Reply