In PROJEKTOWANIE WNĘTRZ

Jak urządzić praktyczną szafę gospodarczą?

ikea pax szafa gospodarcza do przedpokoju w domu

Taką szafę na akcesoria do sprzątania. Miejsce na rzeczy, które są niezbędne do prowadzenia gospodarstwa domowego, a same w sobie nie stanowią ozdoby i powinny być schowane. Dziś chcę podzielić się z Wami moimi pomysłami na to jak urządzić praktyczną szafę gospodarczą.

Mop, odkurzacz, szczotki, żelazko, deska do prasowania, suszarka na pranie, ale również zapas gąbek, ściereczki, detergenty. Zgromadzenie domowych sprzętów i akcesoriów tego typu w jednym miejscu bardzo usprawnia domową organizację i ułatwia samo sprzątanie. Super, jeśli można sobie pozwolić na wydzielenie pomieszczenia gospodarczego, w którym poza akcesoriami i środkami do sprzątania, znalazłoby się miejsce i na pralnio-suszarnio-prasowalnię. Ale nawet jeśli nie, chcę Wam pokazać, że wystarczy szafa, albo jej część, by zorganizować funkcjonalny kącik gospodarczy.

_____

Moja szafa gospodarcza

Moja szafa gospodarcza to jeden z modułów szafy w holu wejściowym. Jest to Ikea Pax. Jej szerokość to 50cm, wysokość 201 cm i głębokość 56 cm. Jako wyposażenie wewnętrzne zastosowałam tam wysuwaną tacę i wysuwany wieszak.
ikea pax część gospodarcza
Szafa pełni rolę schowka na odkurzacz, zmiotkę, szufelkę, mopa oraz miotełkę do kurzu. Odkurzacz i mopa umieściłam na wysuwanej tacy. Odkurzacz spokojnie mieści się w całości, łącznie z rurą, co jest bardzo wygodne – jednym ruchem ręki całość wyjeżdża z szafy, umożliwiając swobodny dostęp. Zmiotka i szufelka wiszą na podwójnym haczyku.
szafa gospodarcza na odkurzacz, mopa, zmiotkę i szufelkę
Pozostałe akcesoria trzymam z kolei na wysuwanym wieszaku. To bardzo poręczne rozwiązanie. Do ich zawieszenia wykorzystałam sznurek, a w przypadku rękawicy do kurzu i rękawic do sprzątania dodatkowo użyłam klamerek biurowych. Zapas zmywaków, gąbeczki i szczotkę trzymam w pojemniku na spinacze.
domowe przydasie do sprzątania gdzie trzymać odkurzacz mopa w domu
W mojej szafie gospodarczej przechowuję też zapas worków do odkurzacza, ściereczek i wkładów do mopa. Trzymam je w koszu, przymocowanym na przyssawki.
wnętrze szafy gospodarczej ikea Tisken kosz z przyssawkami

_____

Rozwiązania do szafy gospodarczej

Jeśli i wy zastanawiacie się nad rozplanowaniem szafy gospodarczej, poniżej mała ściągawka z gotowych elementów, jakie możecie wykorzystać.
sprytne rozwiązania do przechowywania detergentów, mopa i odkurzacza
Fot. Ikea

Fenomenalnym rozwiązaniem jest gotowy moduł UTRUSTA Wnętrze szafy gospodarczej. To taki kombajn, mający miejsce na wszystko – od odkurzacza, wiadra i mopa po ściereczki i detergenty. Wysuwane wnętrze ułatwia dostęp, a druciane, regulowane półki przegląd wszystkiego i dopasowanie modułu do indywidualnych potrzeb. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że może być on zamontowany tylko w szafkach kuchennych METOD.

Równie kompaktowe rozwiązania oferuje Tchibo. W wersji full wypas, albo płytkiej. W tej pierwszej – zmieścicie nie tylko odkurzacz, mopa i cały zapas detergentów, ale też deskę do prasowania. I to za zupełnie niezależnymi drzwiczkami. Druga – będzie doskonałą skrytką na szczotki, zmiotki i środki czystości, a przy tym nie zajmie dużo miejsca.
szafa na środki czystości
Gdy nie ma miejsca na taki kompleksowy moduł, trzeba sobie poradzić inaczej. Ale i w takiej sytuacji nie brakuje sprytnych rozwiązań. Możecie je wykorzystać w dowolnej szafie, jaką posiadacie.szafa gospodarcza, szafa na akcesoria do sprzątania, sprzęty, domowi pomocnicy, gdzie trzymać odkurzacz, jak gdzie przechowywać odkurzacz

W ogarnięciu rury od odkurzacza pomoże VARIERA uchwyt na element odkurzacza. Podobną opcję możecie zastosować również na żelazko – VAREIERA uchwyt na żelazko. VARIERA wysuwane pudło pozwoli zapanować nad zapasowymi ściereczkami i gąbkami, znajdzie się tu też miejsce na rękawice. Jeśli w Waszej szafie macie półkę, możecie zamontować na niej kosz z klipsem OBSERVATÖR. To fajne rozwiązanie na rzeczy, które muszą być zawsze pod ręką. Dodatkowym plusem jest to, że nie będą zajmowały miejsca na półce.

Pojemniki, wieszaki i kosze

W dobie rosnącej eco-świadomości przydadzą się też różne pojemniki – VARIERA pojemnik na torby plastikowe oraz VARIERA kosz na odpady. W tym pierwszym można przechowywać siatki, bo chyba nie da się ich uniknąć jeszcze w 100%, ale ważne, by je wykorzystywać wielokrotnie. Drugiego z kolei można użyć do przechowywania butelek z detergentami.

Warto zastosować też wieszaczki na rzeczy, które można zawiesić. Fajne białe samoprzylepne haki, które można spersonalizować podpisując – PLUTT i przypisując tym samym stałe miejsca zmiotce, czy szufelce. Albo drążek VAJERT, który oprócz wieszaków ma uchwyty, do przytrzymania np. kija od szczotki, czy mopa.

No i kosze wszelkiej maści. Na detergenty, żeby można było łatwo je wyjąć: metalowe ALFREDO, bądź w wersji drewnianej – THORMOD. A dla ujarzmienia spinaczy – kosz GRAVERS lub kosz do przechowywania.

____

Idzie wiosna, a więc czas porządków, remontów, remanentów i wietrzenia szaf. Może warto więc zacząć od zaprowadzenia ładu w akcesoriach, które te porządki umożliwią? Do kogo przemawia idea organizacji szafy gospodarczej? Kto ma taką w domu? A może macie jeszcze inne patenty na sprytne przechowywanie sprzątaniowych i gospodarczych domowych przydasi? Podzielcie się nimi koniecznie w komentarzach.
jak urządzić praktyczną szafę gospodarczą, szafa na odkurzacz

Share Tweet Pin It +1

You may also like

zrób to sam, doityourself, małe projekty przeróbki dekoracje meble

Projekt małeDIY – inauguracja

Posted on 11/01/2019

Previous PostPRZED&PLANY | Weranda
Next PostDrzwi skrzynkowe

8 komentarzy

 1. puch ze słów
  5 lat ago

  pomieszczenia gospodarcze są bardzo dobrym pomysłem powinny być na równi ważne jak salon ;))

  Reply
  1. M.
   5 lat ago

   To prawda 🙂 Można schować ten cały galimatias i zapomnieć (do kolejnego sprzątania ;))

   Reply
 2. Karolina
  5 lat ago

  Bardzo mi się podobają te rozwiązania. Wiadomo, że w domu nie ma za wiele miejsca na przedmioty gospodarcze, a te rozwiązania pozwalają zmieścić maksymalnie dużo rzeczy w minimalnym pomieszczeniu!

  Reply
  1. M.
   5 lat ago

   To prawda – grunt to maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni, a do tego przydadzą się sprytne rozwiązania.

   Reply
 3. LIDIA Raszkowska
  5 lat ago

  Co to za model frontu

  Reply
  1. M.
   5 lat ago

   Dobry wieczór! Front, który wybrałam to model GRIMO.

   Reply
 4. Paulina
  5 lat ago

  Hej, super rozwiązanie. Skąd ten koszyk na przysawki?

  Reply
  1. M.
   5 lat ago

   Z Ikei, w poście jest link do produktu 😉

   Reply

Leave a Reply