In PRZED & PLANY

PRZED & PLANY | Jadalnia

jadalnia stan i wizja po zakupie moodboard stary dom

Po salonie, kolej na drugie z pomieszczeń, składających się na strefę dzienną w moim starym domu. Będzie to jadalnia. W tym poście omówię bardziej szczegółowo zakres przeprowadzonych prac remontowych oraz plany na jej urządzenie.

_____

Jadalnia przed

Przechodząc przez dwuskrzydłowe drzwi z salonu trafia się do jadalni. Piękny dębowy parkiet ułożony w jodełkę płynnie przechodzi do kolejnego pomieszczenia bez żadnych łączeń, czy progów.
stary dom jadalnia drzwi dwuskrzydłowe stary parkiet dębowy w jodełkęTen pokój w momencie zakupu domu również był pusty, jednak w przeciwieństwie do salonu już nie tak jasny. Powoduje to po trosze usytuowanie względem stron świata, ale również roślinność znajdująca się w ogrodzie i fakt, że znajduje się tu tylko jedno okno.
stary dom jadalnia drzwi dwuskrzydłowe ościeżnicowe okno trójdzielne
Dodatkowe światło wpada również przez drzwi łączące jadalnię z werandą oraz kolejne – z holem.
jadalnia stare drzwi parkiet w jodełkę kaloryfer żeberkowyTu również raził mnie kaloryfer nieumieszczony pod oknem i rury c.o. Konieczne było również dorobienie punktów elektrycznych.

Zakres prac remontowych był podobny jak w salonie, z tym, że zamiast stawiania pieca, w jadalni odkrywaliśmy starą cegłę.

_____

Prace remontowe

Demolka obejmowała tylko zerwanie starych listew przypodłogowych.

Podobnie jak w salonie, najpierw wymieniono instalacje c.o. Stare rury zostały zdemontowane, nowe rury schowano w ścianie, a kaloryfer przeniesiono pod okno.

Potem wymieniona została instalacja elektryczna. Powstało kilka dodatkowych punktów elektrycznych. Rozprowadzono instalację pod kinkiety na ceglanej ścianie i włączniki schodowe, by przy wejściu do jadalni można było również włączać/ wyłączać światło w salonie.

Następnie wzięliśmy się za odkrywanie starej cegły, o czym pisałam obszernie w poście z tutorialem.
prace nad starą cegłą, ściana z cegły jak zrobić
W kolejnym etapie ekipa zdarła stare tynki, położyła nowe tynki i gładź, i zagruntowała ściany.

remont generalny w starym domu remont starego domu wymiana instalacji tynkiWymieniono okna i parapety. Potem przyszedł czas na renowację stolarki drzwiowej. Wszystkie elementy zostały opalone, a skrzydła dodatkowo piaskowane. Następnie szlifowane, podkładowane i malowane. Renowacja drzwi na werandę została zlecona profesjonalnej ekipie, a drzwi dwuskrzydłowe przerobione pod system przesuwny, chowany w ścianie. Konstrukcja została przez nas wykonana samodzielnie z pomocą jednego Pana majstra.

Potem wycyklinowano parkiet, który został następnie pobielony i polakierowany.
remont starego domu tynki cyklinowanie parkietu nowe parapetyNa koniec została już stricte wykończeniówka, którą wykonaliśmy we własnym zakresie. Malowanie, montaż listew przypodłogowych, akrylowanie. Zawiesiliśmy nowe karnisze i haczyki do podwieszenia zasłon.

Elementami, które udało się zachować w jadalni są: łączenie ściany z sufitem na butelkę, stary parkiet i stolarka drzwiowa. Duszę starego domu wspaniale podkreśla też odkryta cegła.

Większość prac została zlecona fachowcom, własnoręcznie, poza wykończeniówką, odnowiliśmy elementy stolarki drzwiowej (poza drzwiami prowadzącymi na werandę) i odkryliśmy starą cegłę.

 _____

Moodboard i plan

Co do rozmieszczenia poszczególnych mebli w jadalni nie miałam od razu finalnej wizji, jak w przypadku salonu. Wchodziły w grę dwie wersje – zarówno co do umiejscowienia najważniejszego mebla, jak i ustawienia stołu. Wybrałam wersję 1.
remont projekt wnętrza jadalnia ustawienie usytuowanie stołu

To właśnie ów najważniejszy mebel – kredens Babci Marianny – był moim MUST HAVE w jadalni. Kolejnym stół. Koniecznie drewniany, prostokątny i długi przynajmniej na 2 metry. Decyzja o odkryciu cegły sprawiła, że jadalnia z automatu nabrała przytulności i charakteru.

Najpierw na zaszczytnym miejscu w jadalni stanął kredens.

Do kompletu był już wyrazisty akcent na ścianie w postaci odkrytej cegły. Zbliżająca się uroczystość rodzinna wykreowała zaś naglącą potrzebę posiadania stołu. Dużego. Praktycznie na już.

I powstał. Jako DIY, z udziałem Pana stolarza. I stanął w jadalni na czas. Choć docelowo przeznaczony jest… na taras 😉 O tym i o procesie jego powstawania możecie przeczytać w poście o stole ze starych desek.

Tak, jak wiedziałam, że stół ma być prostokątny, od początku chciałam też przy nim różnych krzeseł. I trochę z przypadku się one dobierają, ale to również temat na osobnego posta.
elementy wizja jadalnia w starym domu stary przedwojenny kredens odkryta cegła

Do towarzystwa ze stołem na już z holu przywędrowała konsola. Sprawdziła się jako słodki stół i zagrzała miejsca na długie miesiące. Docelowo w jej miejscu stanie bufet.

Potem pojawiło się oświetlenie – to akurat jest docelowe 😉 Lampa nad stołem i do kompletu – dwa kinkiety na ceglanej ścianie.

Można, by więc zaryzykować stwierdzenie, że wygląd jadalni ciągle ewaluuje. Pewne elementy determinują pojawienie się innych. Moja jadalnia za rok z pewnością będzie inaczej wyglądać niż wygląda dziś. Jak już zresztą kiedyś pisałam – dla mnie urządzanie domu to ciągły proces. Dom tworzy nasza codzienność, jego wygląd podlega więc nieustannie mniejszym, bądź większym zmianom.

Z założenia jadalnia miała być miejscem spożywania posiłków i przyjmowania gości. Ponadto przestrzenią na realizację pasji. To tu często wykonuję drobne projekty DIY, pakuję prezenty, czy sporadycznie scrapbookinguję.

Chciałam ją przede wszystkim rozjaśnić, stworzyć komfortową i przytulną strefę jadalnianą z nutką elegancji. A jeśli chodzi o styl, podobnie jak w salonie, zdecydowałam się na zachowanie elementów charakterystycznych dla domu z lat 30., dopełnionych elementami stylu nowojorskiego i loftowego. Postawiłam na offwhite i odcień bielonego dębu, w kontraście do rudości odkrytej cegły i ciemnoorzechowego odcienia kredensu.

Już niedługo zaprezentuję Wam efekt metamorfozy jadalni.

_____

W cyklu PRZED&PLANY mogliście już przeczytać o:

– Górnej łazience – PRZED&PLANY

– Holu wejściowym – PRZED i PLANY&PRZEBUDOWA

– Strefie dziennej – PRZED&PLANY

– Salonie –  PRZED&PLANY

Share Tweet Pin It +1

You may also like

stary dom, przedwojenny dom, stary dom czy warto remontować, stary dom czy nowy, kupić stary dom czy budować nowy, stary dom czy warto

Czy warto remontować stary dom?

Posted on 31/01/2021

dolna łazienka stan i wizja po zakupie moodboard stary dom

PRZED&PLANY | Dolna łazienka

Posted on 14/07/2019

Previous PostPrzyjemne pakowanie prezentów
Next PostDIY | Dekoracje świąteczne w granacie – 5 pomysłów

No Comments

Leave a Reply