In PRZED & PLANY

PRZED & PLANY | Strefa dzienna

jak urządzić strefę dzienną w domu, salon, jadalnia, weranda

Czas na następny post z cyklu PRZED&PLANY. Dzisiaj opowiem Wam o kolejnym pomieszczeniu, a w zasadzie pomieszczeniach w moim starym domu. Strefa dzienna składa się bowiem aż z trzech pokoi. W przeciwieństwie do większości nowobudowanych domów, każda ze stref jest wydzielona, co przekłada się na komfort przebywania w każdej z nich. Moją strefę dzienną tworzą: salon, jadalnia oraz weranda.

_____

Rozkład pomieszczeń

Zastany układ pomieszczeń bardzo nam odpowiadał. Zresztą z założenia nie miało być burzenia żadnych ścian, gdyż nie chciałam wprowadzać rozwiązań niedopasowanych do charakteru starego domu. Podobało mi się, że strefy pełniące różne funkcje są osobne i niezależne.

plan strefy dziennej w starym domu

Rozkład pomieszczeń strefy dziennej w starym domu

Choć tak nie do końca. Bo zarówno salon z jadalnią, jak i jadalnię z werandą łączą duże dwuskrzydłowe drzwi, które sprawiają, że te trzy pomieszczenia się w jakimś sensie przenikają i uzupełniają, tworząc funkcjonalną i komfortową strefę dzienną o powierzchni 46,65 m2. Jednocześnie jednak stwarzając możliwość oddzielenia poszczególnych funkcji.

_____

Strefa dzienna przed

Gdy oglądaliśmy dom po raz pierwszy pomieszczenia składające się na strefę dzienną były zupełnie puste. Nie znajdowały się w nich żadne meble, a jedynie żyrandole. Ściany były w jasnym, jednolitym kolorze, bez tapet i innych ozdób. Dzięki temu w pełni było widać potencjał wnętrz. Pierwszym, co mnie zachwyciło były dwuskrzydłowe drzwi, łączące salon z jadalnią. A także te, łączące jadalnię z werandą. Od razu też widziałam miejsce na piec.

stary dom po zakupie, stan po zakupie

Moją uwagę zwróciła też podłoga – dębowy parkiet, ułożony w jodełkę – mój ulubiony wzór. Płynnie przechodząca z salonu do jadalni,  a potem dalej – na werandę.

stary dom po zakupie, stan po zakupie

Spodobał mi się również fakt, że okna wychodzą na trzy strony świata i od razu wyobraziłam sobie słońce wędrujące po strefie dziennej od rana do wieczora.

stary dom po zakupie, stan po zakupie

Weranda – sama w sobie – z miejsca sprawiła, że zakochałam się bez reszty w starym domu 💙

_____

Założenia i moodboard

Miało być jasno, przestrzennie i kameralnie. Osobiście nie przepadam za dużymi otwartymi przestrzeniami – są zbyt mało przytulne. A dla mnie dom to oaza, spokój i harmonia. To poczucie bezpieczeństwa. Miejsce, gdzie można odpocząć i naładować akumulatory po dniu pełnym wrażeń. Czyli z jednej strony cozy i hygge, z drugiej – również elegancko. Ale nie oficjalnie.

Z punktu widzenia funkcjonalności strefa dzienna miała być miejscem do odpoczynku. Strefą relaksu. Chciałam, żeby była też miejscem spożywania posiłków i przyjmowania gości. Ponadto przestrzenią na realizację pasji.

Moim celem było podkreślenie odrębności każdej ze stref, ale jednocześnie nieburzenie spójnej aranżacji całej strefy dziennej. Tym, co miało łączyć wszystkie pomieszczenia był parkiet ułożony w jodełkę, a także jednolity kolor ścian. Postawiłam na odcień bielonego dębu, offwhite, szarości, dopełnione kroplą rudości w postaci odkrytej cegły, zieleń roślin i czerń.

urządzanie strefy dziennej, jak urządzić, dekoracja wnętrz

Moim must have w strefie dziennej były: piec kaflowy  i stary kredens. Dla nich bezwarunkowo musiało znaleźć się miejsce. Do tego klasyczna sofa i duży stół*. No i dużo zielonego.
* – te elementy finalnie są inne niż na moodbard, ale o tym opowiem Wam już w innych wpisach.

_____

Elementy Duszy starego domu w strefie dziennej

Pokazywałam już Wam kilka elementów Duszy starego domu. Tym samym uzmysłowiłam sobie, że trochę już moją strefę dzienną znacie 😉

Głównym elementem salonu jest piec kaflowy. Z cegły szamotowej i pięknych białych kafli. Najprawdziwsza dusza mojego starego domu. Dodaje klimatu – dzięki drzwiczkom z szybą dającym możliwość patrzenia na trzaskający ogień, stanowi dodatkowe źródło naturalnego ciepła, a do tego zdobi.

dusza starego domu, piec z cegły szamotowej, z białych kafli

W rogu naprzeciwko stoi odnowiona własnoręcznie witryna w stylu nowojorskim. Szara, z białym wnętrzem i lustrem na tylnej ściance oraz efektownymi szprosami na przeszklonych drzwiczkach w górnej części.

DIY, renowacja witryny, witrynki, witryna olx

Salon z jadalnią łączą z kolei przesuwne drzwi dwuskrzydłowe, chowane w ścianie. Szerokie przejście, które czasami rozdziela, czasami integruje. Do tego wygląda bardzo efektownie.

drzwi chowane w ścianę, białe drzwi, drzwi dwuskrzydłowe

W jadalni natomiast znajduje się odkryta cegła, którą pokazywałam Wam w zeszłym tygodniu. Stanowi wyrazisty akcent na jednej ze ścian. Dodaje temu pomieszczeniu przytulności i charakteru, podkreślając jednocześnie historię domu.

jadalnia w stylu hampton loft

Dla lepszego zobrazowania poniżej poszczególne elementy z ich umiejscowieniem:

piec kaflowy stara cegła białe drzwi

A tu jeszcze trzy z nich uchwycone na wspólnym zdjęciu:

W kolejnych postach pokażę Wam dokładnie i omówię plany na każde z pomieszczeń składających się na strefę dzienną w moim starym domu.

A jak Wam się podoba zarys ogólny?

Share Tweet Pin It +1

You may also like

dolna łazienka stan i wizja po zakupie moodboard stary dom

PRZED&PLANY | Dolna łazienka

Posted on 14/07/2019

instrukcja krok po kroku jak odkryć starą cegłę, ściana z cegły jak zrobić, ściana z cegły wykonanie

DIY | Jak odkryć starą cegłę?

Posted on 22/10/2018

drzwi stalowo-szklane, drzwi w stylu loft, industrialne fabryczne przemysłowe

Drzwi loftowe

Posted on 25/03/2019

Previous PostDIY | Jak odkryć starą cegłę?
Next PostOwsianka - miseczka zdrowia i energii na jesienne dni

8 komentarzy

 1. Marta
  6 lat ago

  Super! Czekam na więcej! 🙂

  Reply
  1. M.
   6 lat ago

   Cieszę się, że się podoba zarys ogólny. Będzie więcej 😉

   Reply
 2. Honorata
  6 lat ago

  Ciekawy układ pomieszczeń. Jestem ciekawa planu wobec werandy.

  Reply
  1. M.
   6 lat ago

   Będzie, będzie. Ale na pierwszy ogień salon 😉

   Reply
 3. Iza
  4 lata ago

  Boszszsz…oglądam od dwóch dni i coraz bardziej jestem przekonana o tym, ze nie widziałam piękniejszej renowacji. My właśnie też zakupiliśmy dom przedwojenny z małym grodem, naprzeciwko rekreacyjnego jeziorka, niemalże w centrum miasta. To plus tych domów, ich lokalizacje. Niestety nie rozpoczęliśmy remontu, sytuacja z wirusem wstrzymała nas w działaniach. Może to i lepiej, bo wtedy , kiedy planowałam, ie wiedziałam jeszcze Pani bloga! Teraz uwazam, ze wszystkie plany muszę zmienić 🙂 Pozdrawiam i podziwiam. Iza

  Reply
  1. M.
   4 lata ago

   Bardzo mi miło czytać takie słowa, dziękuję 🙂 To było celem pisania tego bloga, żeby inspirować, zarażać pasją do starych domów. Przedwojenne domy są przepiękne, jakie skarby warte ocalenia skrywa Wasz? Piękną stolarkę, okna, schody, podłogi, posadzki, amfiladowy układ pomieszczeń? Lokalizacja w pobliżu jeziorka brzmi jak bajka <3 Proszę inspiruj się, a w razie rozterek, czy dylematów śmiało pytaj. I tylko nie Pani, jestem Magda. Również pozdrawiam 🙂

   Reply
 4. Bruno
  3 lata ago

  Najbardziej podoba mi się kominek i jego styl. Jest rewelacyjny! Podobny kominek posiadam w starym, ale odremontowanym przeze mnie domu, a dokładniej w kuchni.

  Reply
  1. M.
   3 lata ago

   Dziękuje! Piec uwielbiam, szczególnie w mroźne, zimowe dni, kiedy oddaje ciepło jeszcze długie godziny po tym, jak zakończy się palenie.

   Reply

Leave a Reply