In DIY, DIY OGRODOWE, STARY OGRÓD

DIY | Poidełko dla ptaków

wodopój dla ptaków w ogrodzie

Mój stary ogród podlega rewitalizacji. Za nami prace porządkowe, pozbyliśmy się też części starych i niedekoracyjnych już nasadzeń, robiąc miejsce na nowe, odpowiadające założonej koncepcji. Jednak przede wszystkim chcę zachować klimat tajemniczości, jaki posiadają stare ogrody. Mój nowy stary ogród będzie nastrojowy, pełen zakątków, tylko czekających, by je odkryć.

Choć do efektu finalnego jeszcze długa droga, gromadzę już sobie elementy dekoracyjne, które dopełnią klimatu wymarzonego ogrodu. Jednym z nich jest poidełko dla ptaków, które ustawię w którymś z urokliwych zakamarków.

_____

Gotowe rozwiązania

W sklepach dostępnych jest wiele różnych wzorów i rodzajów poidełek, więc możemy wybrać takie, które będzie pasowało do stylu naszego ogrodu. Ceny wahają się od kilkunastu do nawet kilkuset złotych i więcej – w zależności od wielkości i materiału, z jakiego poidełko jest wykonane. Można je postawić w ogrodzie, altanie, na tarasie lub balkonie, a nawet na parapecie okiennym. Wiszące poidełko można zawiesić w cieniu drzewa, ale sprawdzi się również na balkonie, czy tarasie.

wodopoje dla ptaków dekoracje w ogrodzie

1 – Poidło dla ptaków cement – JYSK, 2 – Karmnik dla ptaków – JULA, 3 – Poidełko dla ptaków ‚Bird’ – Vivre, 4 – Ptasia fontanna – CHRONOS, 5 – Ptasie poidełko – CHRONOS, 6 – Poidełko dla ptaków ‚Bath’ – Westwing, 7 – Poidełko dla ptaków – Vivre,  8 – Poidełko dla ptaków ‚Flower’ – Westwing

Jest to bardzo pożyteczna ozdoba – doceniana przez ptaki szczególnie w upały – która może jednocześnie pełnić rolę dekoracyjną i stać się atrakcją w ogrodzie. W czasie sezonu zimowego poidełko może służyć z kolei za karmnik.

Jak tylko zdałam sobie sprawę, że w zasadzie posiadam w domu wszystkie elementy niezbędne do skonstruowania takiego poidełka we własnym zakresie, od razu zabrałam się do pracy.

_____

DIY: JAK ZROBIĆ POIDEŁKO DLA PTAKÓW?

Co będzie Ci potrzebne?

 • podstawka do doniczki (moja jest terakotowa)
 • świecznik/ kolumna/ tralka
 • ozdoba: gipsowe ptaszki, ornament
 • klej Pattex Fix Extreme Power
 • farba kredowa – mój wybór: Renesans Ambiente Chalky Colors, użyłam dwóch kolorów: Paris i Etrurian black
 • lakier jachtowy
 • pędzle
 • *gotowa gładź szpachlowa + papier ścierny

coś z niczego dekoracja zrób to sam

Koszt poidełka

W zasadzie to powinnam napisać 0 zł, bo wykorzystałam elementy, które miałam w domu. Szacując wartość poszczególnych składowych, koszt wykonania poidełka nie przekroczył 30 zł. Nie kupiłabym w tej cenie takiego poidełka. Tym większą odczuwam satysfakcję z wykonanego DIY 😊

Wykonanie krok po kroku

1/ Wszystkie elementy należy dokładnie umyć wodą z płynem do mycia naczyń w celu usunięcia ewentualnych zabrudzeń i odtłuszczenia powierzchni.

2*/ Jako, że chciałam się pozbyć siateczki spękań ze świecznika, który będzie mi służył jako podstawa poidełka użyłam gotowej gładzi szpachlowej, a gdy wyschła – przeszlifowałam zaszpachlowaną powierzchnię papierem ściernym. Jest to punkt pomijalny, jeśli nie chcecie ingerować w wygląd żadnego z używanych przez Was elementów, ani nie wymagają one szpachlowania jakiś ubytków.

3/ Teraz czas na sklejenie ze sobą poszczególnych elementów. Użyłam do tego celu uniwersalnego kleju montażowego.

4/ Gdy konstrukcja była gotowa, zabrałam się za malowanie. Wszystkie składowe mojego poidełka miały matową, chropowatą powierzchnię, pominęłam więc podkład. Jeśli jednak Wasze elementy są wykonane z materiału o śliskiej nawierzchni, zastosujcie farbę podkładową (pisałam o tym w poście o przerabianiu doniczek). Nakładałam farbę kredową w kolorach Paris i Eturian black metodą suchego pędzla aż do uzyskania pożądanego efektu. Chciałam uzyskać efekt przetarć i lekkiej patyny. Podobał mi się oryginalny kolor świecznika i dążyłam do uzyskania takiego właśnie odcienia.

5/ Jako ostatniej warstwy użyłam matowego lakieru jachtowego, bo chciałam, żeby poidełko było odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne.

I zrobione! Jest dokładnie takie jakie chciałam – we francuskim klimacie, spatynowane, na postumencie, z figurkami dwóch ptaszków, które dodają mu uroku. 💚

dekoracja do ogrodu mała architektura ogrodowa

zrób to sam wodopój dla ptaków

I jeszcze zestawienie Before&After:

przed i po wodopój dla ptaków dekoracja ogrodowa

Gotowe poidełko ustawcie w ogrodzie w pobliżu krzewu, bądź drzewa, gdzie w razie potrzeby ptaki szybko będą się mogły schronić. A jednocześnie z dala od ciągów komunikacyjnych, by ich nie płoszyć. Jeśli poidełko jest głębsze, warto wrzucić do środka kilka kamieni, by ptaki miały na czym przysiąść. Teraz już tylko wystarczy regularnie uzupełniać w poidełku wodę, szczególnie w upalne dni.

mała architektura ogrodowa dekoracja

zrób to sam wodopój w stylu francuskim

zrób to sam dekoracja ogrodowa do ogrodu

ozdoba ogrodowa kolumna ptaszki

Jak Wam się podoba wykonana przeze mnie mała architektura ogrodowa? Czy Wam też zdarzyło się wykonać jakiś element dekoracyjny do ogrodu? Jeśli tak – dajcie znać w komentarzach co to było. Chętnie się zainspiruję 😊

Share Tweet Pin It +1

You may also like

zrób to sam stół ze starych desek na metalowych kozłach lerberg

DIY | Stół ze starych desek

Posted on 17/12/2018

Previous PostPrzesuwne drzwi dwuskrzydłowe
Next PostPLANY & PRZEBUDOWA | Hol wejściowy

4 komentarze

 1. Joanna
  6 lat ago

  Efekt zachwycający! Wyglada na rzecz kupiona co najmniej za kilkadziesiąt złotych a tu proszę jaka niespodzianka!!! 😁

  Reply
  1. M.
   6 lat ago

   Dziękuję pięknie za uznanie 🙂

   Reply
 2. Magdalena
  4 lata ago

  Świetny pomysł z tym poidełkiem. Zastanawiam się czy stawianie czegoś takiego na balkonie ma sens ?

  Reply
  1. M.
   4 lata ago

   Dziękuję 🙂 Jak najbardziej, tylko trzeba postawić w jakimś miejscu, gdzie będą miały łatwy dostęp i nie będą się bały podlecieć.

   Reply

Leave a Reply