In DIY, DIY DOMOWE, PROJEKTOWANIE WNĘTRZ

DIY | Piękna witryna w stylu nowojorskim

witryna w stylu hampton szara

Marzyła mi się do salonu witryna w stylu nowojorskim. Nie za duża, z pełnymi drzwiczkami w dolnej części i przeszkloną górą. Znalazłam dosyć szybko piękną, drewnianą, szarą, z białym wnętrzem. W dolnej części z szufladą, w górnej z przeszklonymi drzwiczkami, ozdobionymi efektownymi szprosami, układającymi się w geometryczne wzory. Idealną. Liczyłam się z tym, że taki elegancki mebel może trochę kosztować, ale nie, że aż tyle – prawie 7 tys. PLN. Kwota przekraczała mocno budżet na ten cel. Pozostawało więc szukać dalej.
Równolegle trafiłam na ciekawą ofertę na OLX. Oczyma wyobraźni od razu widziałam ją w docelowej szaro-białej kolorystyce. W górnej części brakowało co prawda półek, ale dzięki temu udało się zbić i tak atrakcyjną cenę. Zamiast więc poszukiwać dalej idealnej witryny w akceptowalnej cenie, postanowiłam przerobić witrynę znalezioną w serwisie ogłoszeniowym.

_____

Moja witryna w stylu nowojorskim

 Moim zdaniem wyszło świetnie, zresztą sami zobaczcie:

zrób to sam witryna przed i po

Była to dosyć pracochłonna metamorfoza z uwagi szczególnie na szyby ze szprosami, ułożonymi dodatkowo w geometryczny wzór, ale sądzę, że warta każdej poświęconej godziny.
Witryna pięknie prezentuje się w tym miejscu, wspaniale wkomponowała się w ten róg salonu. Już sobie nie wyobrażam, żeby mogłoby jej tu nie być.

witryna w stylu hampton szara

witryna w stylu nowojorskim szara

witryna w stylu hampton szara

witryna w stylu hampton szara

Jeśli metamorfoza witrynki się Wam podoba i chcielibyście uzyskać podobny efekt na swoim mebelku, zapraszam niżej po instrukcję DIY „zrób to sam” – witryna w stylu nowojorskim. Wcześniej mogliście zobaczyć jak przerabiam doniczki, aby pasowały do stylu wnętrza.

_____

DIY: JAK PRZEROBIĆ WITRYNKĘ Z OLX W PIĘKNY MEBEL W STYLU NOWOJORSKIM?

Co będzie Ci potrzebne?

 • mebel do przerobienia (najlepiej wpisujący się w stylistykę nowojorską)
 • farba podkładowa – mój wybór: Flugger Interior Stop Primer 0,75l
 • farba kredowa – mój wybór: farba Annie Sloan Chalk Paint w dwóch kolorach: Paris Grey i Old White (na moją witrynę poszły praktycznie całe dwie puszki po 1 l)
 • lustro na zamówienie
 • * brakujące półeczki do górnej części witryny – ze sklejki o gr. 12 mm, kupionej i dociętej na potrzebny wymiar w markecie budowlanym (* – jeśli potrzebujecie)
 • papier ścierny o gramaturze 120
 • zestaw do malowania (wałek, uchwyt do wałka, kuweta, taśma malarska wąska)
 • pędzel owalny mały Annie Sloan
 • klej do luster Tytan
 • wosk Starwax bezbarwny

zrób to sam witryna w stylu nowojorskim

Koszt witryny

Koszt witryny wraz z zakupem potrzebnych materiałów to ok. 750 zł, czyli 1/10 ceny wymarzonej gotowej witryny 😊 Główne pozycje w kosztorysie stanowią: sama witryna – 320 zł i farby kredowe Annie Sloan – 290 zł za dwie 1l puszki.

Wykonanie krok po kroku

1/ Przygotowanie mebla do malowania

– Pomimo, że przed zastosowaniem farb kredowych nie ma konieczności przygotowywania malowanej powierzchni, przeszlifuj mebel papierem ściernym o gramaturze 120. Moja witryna była pokryta bejcą i lakierem, więc dla zwiększenia przyczepności farby została zmatowiona.

– Następnie przetarłam cały mebel ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Pozwoliło to pozbyć się pyłu po szlifowaniu i odtłuściło powierzchnię.

– Kolejny krok to oklejenie górnej części witryny taśmą malarską. Była to dosyć żmudna robota, zważywszy na geometryczny kształt szprosów w mojej witrynie, jednak pozwoliło zabezpieczyć szybę przed farbą i zaoszczędziło mi jej odmywania po malowaniu.

zrób to sam malowanie mebli

2/ Gruntowanie powierzchni mebla

Tu ponownie – mimo, że nie jest to wymagane przy użyciu farb kredowych, zastosowałam preparat gruntujący. Zrobiłam test we wnętrzu mebla, nakładając farbę kredową bezpośrednio na przeszlifowaną i oczyszczoną powierzchnię, i po wyschnięciu farby przebijały żółte plamy. Jest to specyfika mojego mebla, pokrytego bejcą i lakierem. Być może w Twoim przypadku, ten krok będzie pomijalny. Jednak, aby nie mieć takich przykrych niespodzianek, cała powierzchnia mebla (na zewnątrz i w środku, wraz z półkami poza tylną ścianką, na której znalazło się lustro) została zagruntowana preparatem Flugger Interior Stop Primer, który zapobiega powstawaniu przebarwień na drewnie, a także blokuje istniejące przebarwienia, jeśli powierzchnia jest przemalowywana. Podkład nakładaj wałkiem, w trudno dostępnych miejscach posłuż się pędzlem.

3/ Malowanie

Pomaluj mebel. Zacznij od środka mebla. Moja witryna została pomalowana farbami kredowymi Annie Sloan. Wnętrze i półki – w kolorze Old White (delikatna biel z odrobiną szarości), ściany zewnętrzne i drzwiczki (ale tylko od zewnątrz) – w kolorze Paris Grey (delikatna szarość, przeze mnie określona jako idealny francuski szary 😊). Potrzebne były trzy warstwy. Odczekaj przynajmniej godzinę przed nałożeniem kolejnej warstwy farby. Miejsca niedostępne dla wałka, maluj pędzlem. Odklej taśmę malarską z przeszklonej części witryny.

Zwróć uwagę na miejsca, gdzie łączą się dwa kolory farby. By uzyskać równe połączenie, skorzystaj z taśmy malarskiej. Zwróć uwagę, gdzie jaki kolor powinien być zastosowany, żeby po otwarciu/ zamknięciu drzwiczek całość wyglądała spójnie.

zrób to sam malowanie mebli

Farby kredowe nadają meblowi cudowne matowe wykończenie. Uwielbiam 💜

4/ Woskowanie

Pomalowaną powierzchnię mebla zabezpiecz woskiem. Ja do tego celu użyłam wosku bezbarwnego firmy Starwax, bo taki miałam w domu. Możesz też użyć wosku Annie Sloan. Delikatnie wcieraj wosk w powierzchnię mebla. Nałóż przynajmniej dwie, a najlepiej trzy warstwy wosku, odczekując po nałożeniu każdej przynajmniej 3h. Ostatnią warstwę wosku wypoleruj miękką szmatką.

Farba kredowa zabezpieczona woskiem ma przyjemną satynowo-matową powierzchnię. O taki efekt mi właśnie chodziło!

5/ Lustro

Jeśli tak, jak ja zdecydujesz się na zastosowanie na tylnej ściance witryny lustra, teraz jest moment, żeby je przykleić. Lustro zamów u lokalnego szklarza, pamiętając, by jego wymiary były o kilka mm mniejsze od wymiarów powierzchni, na którą ma być przyklejone, by bez problemu weszło do wnętrza witryny. Lustro przyklej przy pomocy kleju szklarskiego.

Co ważne, powierzchni przeznaczonej pod lustro nie musisz ani przecierać papierem ściernym, ani podkładować, czy malować. Lustro przyklejasz na powierzchni, przetartej jedynie wodą z płynem.

6/ Półki

Zamocuj półki. W przypadku, gdy przykleiłeś lustro może się okazać, że konieczne będzie dostosowanie głębokości półek w górnej części witryny. Przymierz półki. Jeśli za bardzo wystają i nie możesz domknąć drzwiczek, możesz albo skrócić półki (koniecznie przed malowaniem!) o potrzebny wymiar samodzielnie lub w pobliskiej stolarni, albo tak, jak ja – dociąć półki na wymiar ze sklejki w markecie budowlanym. Koszt moich półeczek nie był wysoki – ok. 10 zł za dwie sztuki.

I gotowe!

witryna do salonu w stylu nowojorskim ze szprosami

Czy zamiast poszukiwać gotowego mebla do skutku zdecydowalibyście się na kupienie mebla do odnowienia i przerobienie go według Waszej wizji?

Dajcie też koniecznie znać czy podoba Wam się moja witryna w stylu nowojorskim po metamorfozie.

Share Tweet Pin It +1

You may also like

urządzanie wnętrz konsola we wnętrzach w domu

3 sposoby na konsolę

Posted on 04/01/2019

wiosenny wianek na drzwi, wiosenny wianek na drzwi diy, wiosenne inspiracje, wianek w stylu boho, wianek z jaskrów, wianek boho, wianek boho na drzwi

DIY | Wiosenny wianek boho

Posted on 25/03/2020

Previous PostPapierówki – mój smak lata
Next PostPrzesuwne drzwi dwuskrzydłowe

6 komentarzy

 1. Vogna
  6 lat ago

  Totalnie obedny efekt! Zazdraszczam talentu 😉

  Reply
  1. M.
   6 lat ago

   Dziękuję! Najważniejszy jest pomysł 😊 Wiedzieć jaki efekt chce się osiągnąć to już połowa sukcesu. Warto próbować, a w razie co zawsze będzie można przemalować 😉

   Reply
 2. Iwona
  6 lat ago

  Efekt zachwycający, w ogóle za co się zabierzesz wychodzi ekstra.

  Reply
  1. M.
   6 lat ago

   Dziękuję za uznanie, bardzo mi miło 😊

   Reply
 3. Malwina
  5 lat ago

  Coś wspaniałego 😍

  Reply
  1. M.
   5 lat ago

   Dziękuję, bardzo mi miło! <3

   Reply

Leave a Reply