In DIY, małe DIY

DIY | Doniczki dopasowane do stylu wnętrza

DIY zrób to sam doniczki przeróbki

Doniczki. Mogą być gliniane, ceramiczne, metalowe, ale też z rattanu, sznurka, drewna, czy plastiku. Kupujemy pod dany kwiatek, albo pod wpływem impulsu, dostajemy w prezencie lub korzystamy z posiadanych zasobów doniczkowych.
Ale czy zastanawiacie się czy będą pasować do Waszych wnętrz? Czy nie stworzą wizualnego misz-maszu?
I nawet jeśli dana pojedyncza doniczka Wam się bardzo spodobała i zwróciła Wasza uwagę, może się okazać, że w Waszym domu nie prezentuje się już tak dobrze, a całość wygląda na przypadkową zbieraninę i nic do siebie nie pasuje. Wkrada się chaos.

Tak nie musi być.

Osobiście traktuję donice i kwietniki jako uzupełnienie kwiatów, ich oprawę. To kwiaty mają grać główną rolę, a galanteria kwiatowa ma je tylko eksponować i jeszcze bardziej podkreślać ich piękno. Oprócz funkcji użytkowej, donice i kwietniki pełnią u mnie też rolę estetyczną. Stanowią tło dla roślin.

DIY zrób to sam doniczki przeróbkiW tym poście zaprezentuje Wam moje patenty jak mieć piękną i spójną galanterię kwiatową. I wcale nie potrzeba na to wielkich pieniędzy. Ani wymiany wszystkich posiadanych doniczek.

_____

Doniczki

Zazwyczaj kupuję je pod konkretne kwiaty i w ulubionej kolorystyce – biel, szarość, czarny. Ale dość często zdarza mi się też widzieć piękną donicę i myśleć, że dobrze by jej było w szarości. Albo że ma idealny kształt i pięknie wyglądałaby postarzona. Co wtedy robię? Nie przechodzę obok niej obojętnie, tylko po powrocie do domu zabieram się za DIY.

Na zachętę wyniki mojej pracy w zestawieniach before&after:

DIY zrób to sam doniczki przeróbki

DIY zrób to sam doniczki przeróbki

DIY zrób to sam doniczki przeróbki

DIY zrób to sam doniczki przeróbkiNo to co? Wystarczająco zmotywowani?

_____

DIY: JAK PRZEROBIĆ DONICZKĘ?

Co będzie Ci potrzebne?

 • doniczka (z pewnością znajdziesz w swoim domu jakąś doniczkę, której zechcesz dać nowe życie)
 • farba podkładowa – mój wybór: Flugger Interior Fix Primer
 • farba kredowa – mój wybór: Renesans Ambiente Chalky Colors, użyłam dwóch kolorów: Paris i Etrurian black
 • wosk bezbarwny – mój wybór: Starwax Wosk w paście Antiquaire bezbarwny
 • pędzel
 • miękka ściereczka
 • taśma malarska

Wykonanie krok po kroku

1/ Najpierw doniczkę należy dokładnie umyć wodą z płynem do mycia naczyń i osuszyć. Jest to etap niepomijalny, który pozwoli nie tylko na pozbycie się zabrudzeń, ale również odtłuści powierzchnię, co zwiększy przyczepność farby.

2/ W przypadku, gdy doniczka wykonana jest z plastiku lub jest śliska w dotyku jako pierwszą warstwę stosuję farbę podkładową. To co jest istotne, to żeby pomalować doniczkę nie tylko z zewnątrz, ale również kilka cm od środka – do poziomu, do którego będzie nasypana ziemia, a w przypadku osłonki – do poziomu, który będzie już niewidoczny przez wstawioną do osłonki doniczkę. I postępujemy tak z każdą warstwą – czy to podkładu, farby, czy wosku. Tylko doniczka pomalowana w ten sposób będzie prezentowała się naprawdę elegancko i będzie odpowiednio zabezpieczona.

DIY zrób to sam doniczki przeróbki

3/ Po wyschnięciu podkładu nakładam pierwszą warstwę farby kredowej.  W przypadku donic ceramicznych o matowej powłoce lub o chropowatej powierzchni pomijam podkład i od razu maluję je farbą kredową. W zależności od efektu jaki chcę uzyskać, albo maluję donicę drugi raz farbą kredową w tym samym kolorze, albo ją cieniuję jaśniejszym kolorem.

DIY zrób to sam doniczki przeróbki

4/ Gdy chce uzyskać efekt przetarć (szczególnie jeśli donica posiada jakieś ranty lub wgłębienia) najpierw maluję ją ciemniejszą farbą i czekam aż wyschnie. Po rantach i w miejscach, gdzie chce uzyskać przetarcia przejeżdżam świeczką i dopiero na to kładę drugą warstwę jaśniejszej farby. Po jej wyschnięciu papierem ściernym o gramaturze 120 przecieram ranty, żeby odsłonić ciemną farbę. Przecierki wyglądają też fajnie na elementach ozdobnych donic.

DIY zrób to sam doniczki przeróbki

5/ Jako warstwę wykończającą stosuję bezbarwny wosk, który nanoszę miękką szmatką. Po 3 h nakładam kolejną warstwę wosku. Po wyschnięciu, poleruję suchą szmatką.

DIY zrób to sam doniczki przeróbki

I gotowe!

DIY zrób to sam doniczki przeróbkiJak Wam się podobają moje przerobione doniczki? Macie ochotę spróbować takiego DIY we własnym zakresie i dopasować swoje doniczki do stylu Waszych wnętrz?

Share Tweet Pin It +1

You may also like

wieniec adwentowy, pomysł na stroik adwentowy, jak zrobić stroik adwentowy, DIY, dekoracje świąteczne, stroik adwentowy naturalny

DIY | Naturalny stroik adwentowy

Posted on 29/11/2021

Previous PostPRZED & PLANY | Górna łazienka
Next PostMETAMORFOZA | Odsłona górnej łazienki

2 komentarze

 1. Yaro
  3 lata ago

  Ja oklejam stare doniczki lina jutową z użyciem kleju na gorąco. Bardzo fajnie wyglądają i są świetne jako dekoracja ogrodu czy nawet wnętrza. No i można ich spokojnie dalej używać do kwiatków bez rażenia swojego zmysłu estetycznego 😉

  Reply
  1. M.
   3 lata ago

   Fajny patent, szczególnie do wnętrz w stylu marynistycznym, coastal, a nawet Hamptons.

   Reply

Leave a Reply